Újra dolgoznak az amerikai nyugdíjasok
A Massachusetts állam északkeleti részén fekvő Billerica városban élő 55 éves Marylin Peabody könyvelői állást keres, miután júniusban elbocsátották. "Nem engedhetem meg magamnak, hogy ne dolgozzam. 60 ezer dolláros nyugdíjalapom már 5000 dollárt vesztett a tőzsdén" - mondta a hírügynökségnek.
A nyugdíjasok szövetségének (AARP) egyik felmérése szerint hozzá hasonlóan a 45 éven felüli alkalmazottak sorában tízből hét azt tervezi, hogy a nyugdíjkorhatár elérése után is fog dolgozni. Azok közül, akik 65 éves korukban nem kívánnak teljes nyugdíjassá válni, 64 százalék azért kíván tovább dolgozni, mert "szüksége van a pénzre" vagy "segíteni akar családtagjainak."
"Minden jel szerint a jelenlegi gazdasági nehézségek időszakában döntő kérdéssé vált, hogy tovább lehessen dolgozni" - jegyzi meg Deborah Russel, az AARP illetékese. "Azok, akik közelednek a nyugdíjazáshoz, ránéznek nyugdíj-előtakarékossági 401 K számlájukra és arra a következtetésre jutnak, hogy nem hagyhatják abba a munkát" - teszi hozzá. "Ami pedig a már nyugdíjban lévőket illeti, ők azt látják, hogy kénytelenek lesznek ismét munkát keresni, annyira kevés a tartalékuk."
Az Egyesült Államokban az olyan szakmáktól eltekintve, mint a rendőr, a tűzoltó vagy a pilóta, nincs kötelező nyugdíjkorhatár. A lakosság elöregedik, míg az 1970-es évek végén 20 millió 65 évnél idősebb ember volt, 2006-ban számuk elérte a 36,8 milliót. 2002 és 2007 között a munkaügyi statisztikák szerint 29 százalékkal nőtt az 55 éves vagy magasabb korú alkalmazottak száma, és 2016-ig a szakértők további 46 százalékos növekedésre számítanak.
Az Ernst and Young iroda egyik tanulmánya szerint a középosztályhoz tartozó fiatal nyugdíjasok 60 százaléka hosszabb ideig él majd, mint amedddig megtakarításai elegendőek. Annak a kockázatnak az elkerülésére, hogy szegénységben végezzék, már most negyedével csökkenteniük kell kiadásaikat.
Ez a lehetőség elrémíti Annelle Billington egykori szabónőt. "Félek, hogy megtakarításaim nem tartanak ki addig, amíg élek. Nagyanyám, anyám és más családtagjaim 95 éves koruk körül haltak meg, én pedig csak 84 éves vagyok még és jó egészségnek örvendek" - magyarázza Annelle, aki kész visszatérni a varrógépéhez, hogy kijöjjön a pénzéből. "Nem megyünk vendéglőbe, nem megyünk sehová, nem csinálunk semmit" - mondja az 55 éves Evelyn Thomson, aki Kentucky állam Pikeville városában él. "A férjem 65 éves. Miután 38 évig dolgozott a Fordnál, most teljes munkaidőben a Wal-Mart áruházláncnál folytatja. 2500 dollár nyugdíja van, a Wal-Martnál 1200-at keres, nekem pedig kell valamilyen munkát találnom, hogy valahogy kijöjjünk a pénzünkből. És mivel mindenki állást keres, ez bizony nehéz" - panaszkodik Evelyn.