Újra Barnanke a pénzügyi világ "legfontosabb posztjának" várományosa

A washingtoni szenátus csütörtökön megerősítette Ben Bernanke Fed-elnöki jelölését. Az eddig vezető út nem volt számára sima, három évtizede nem volt ilyen komoly vita a posztról.

Az amerikai szövetségi törvényhozás 70-30 arányú szavazással hagyta jóvá Barack Obama elnök jelöltjét, aki második négyéves periódusát kezdheti meg a központi bank élén. A szavazást éles vita előzte meg; Bernanke kritikusai bírálták azt, ahogyan a Fed a pénzügyi válságot kezelte. Három évtizede nem ütközött ennyire kemény ellenállásba a Fed-elnöki jelölés, igaz, a szenátus még soha nem utasította el az amerikai elnök jelöltjét.

Timothy Geithner pénzügyminiszter nyomban gratulált Bernankenak, kijelentve, hogy a szenátus helyesen cselekedett. A szövetségi tartalékbank-rendszer elnöke továbbra is kulcsfontosságú szerepet fog játszani a gazdaság irányításában - fogalmazott.

Bernanke jelölésének megerősítése a múlt héten kétségessé vált, miután a massachusettsi szenátorválasztáson elszenvedett vereség után a demokraták elvesztették az ellenzéki obstrukció leküzdéséhez szükséges 60 fős szupertöbbségüket. A szenátus ezt az akadályt azonban a végszavazás előtti vita lezárásával, 70-23-as voksolási eredménnyel leküzdötte.

Az utóbbi napokban kiderült, hogy Bernanke jelölésével nem csak a republikánusoknak volt gondjuk, akik őt teszik felelőssé a Wall Street-i pénzintézeteknek nyújtott hatalmas szövetségi segélyekért és a válságot előidéző laza pénzügyi szabályozásért. Korábban egy informális előszavazáson 13 demokrata szenátor is jelezte: nem biztos, hogy támogatják a Fed-elnök hosszabbítását, mivel Obama gazdasági csapata szerintük túl közel áll a Wall Street-i bankokhoz.

Bernanke megerősítése győzelem Obama számára, aki szerint a Fed-elnöknek rendkívüli szerepe volt a recesszióból való kilábalásban. A végszavazást megelőző kétórás vitában a bírálók felrótták a Bernanke által vezetett Fednek: nem tett eleget a válság megelőzésére, nem vett tudomást az ingatlan- és hitelpiaci buborékról, sőt elősegítette azok képződését, továbbá lehetővé tette, hogy a bankok veszélyesen alacsony szinten tartsák tőketartalékukat. Bernanke pártfogói ezzel szemben azt hangoztatták: a szakember egy sokkal nagyobb rossz bekövetkeztétől mentette meg a gazdaságot; a Fed 2000 milliárd dollárnyi tőkeinjekciója révén lehetett elkerülni a katasztrófát.

Az 56 éves, a Time magazin által az év emberének választott Bernankét még Obama elődje, George W. Bush elnök nevezte ki a Fed első emberévé, amely a világ egyik legnagyobb hatalmú pénzügyi pozíciója.

 

Ben Bernanke Fed-elnök jelentősen rontott az amerikai növekedési kilátásokon
U.S. Federal Reserve Chairman Ben Bernanke prepares to speak at the December luncheon meeting of the Economic Club of Washington, in this December 7, 2009 file photo. The U.S. Senate on January 28, 2010 approved Bernanke's nomination to a second four-year term running the Federal Reserve, the world's most powerful central bank, despite deep misgivings over his perceived policy missteps. REUTERS/Jason Reed/Files (UNITED STATES - Tags: POLITICS BUSINESS HEADSHOT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.