Újabb rekordot döntött az aranyár
Az árat a dollár gyengülése és az indiai kereslet növekedése hajtja felfelé. Az arany 12 százalékot drágult november 3.-a óta, amikor is India bejelentette, hogy 200 tonnát vásárol a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felszabadított készletéből. A világ legnagyobb aranyfelhasználójának számító indiaiak azonban nem érik be ennyivel, s a napokban jelezték, újabb vételi ajánlattal keresik meg a nemzetközi szervezetet.
Az erről szóló hírt a helyi Financial Chronicle nevű újság közölte. Az Arany Világtanács (WGC) adatai szerint India a vásárlásai révén már a nyolcadik helyre lépett előre a jegybanki készletek alapján felállított világranglistán, maga mögé utasítva Hollandiát és Oroszországot.
A másik árfelhajtó tényező a dollár gyengülése, amely harmadik napja tart, s az euróárfolyam immár meghaladta a kritikus szintnek számító 1,5-es szintet, ilyen gyenge tavaly augusztus óta nem volt a zöldhasú. Nem is csoda, hogy ennek láttán a befektetők és a központi bankok érdeklődése egyre nő a biztos értékmegőrzőként számot tartott nemesfém iránt, amely 2009 januárja óta 34 százalékot drágult.
A romlandó dollárjaikat nemesfémre váltó jegybankok vásárlásai nyomán a jegyzés a jövő héten lépheti át az 1200 dolláros lélektani határt - mondta a Bloomberg kérdésére Peter Fertig. A QCR német kutatócég szakági elemzője nem is számít gyors áresésre, ezt támasztja alá a határidős jegyzések alakulása is: februári szállításra 1185 dollárt kérnek a New York-i kereskedők az aranyért.
Eugen Weinberg, a Commerzbank elemzője szerint a jegybanki nagybevásárlás még korántsem ért véget, legutóbb Oroszország és Sri Lanka jelent meg a vevői oldalon, de az is vezető hírré tudott válni, hogy a fűszersziget, Mauritius jegybankja 2 tonna aranyat vett az IMF-től 71,5 millió dollárért. Összehasonlításképp: India 6,7 milliárd dollárért vett aranyat a valutaalaptól. Utóbbi készleteinek egynyolcadák szabadította fel két hónappal ezelőtt, s ebből a mennyiségből még maradt 200 tonnája.
Az IMF nem válogat: aki elsőként jelentkezik az aranyért, az már viheti is - persze a számla kiegyenlítése után. Jelentkező biztosan lesz rá. A piac viszont eközben sem hígul, a bányatársaságok ugyanis képtelenek lépést tartani a kereslettel, azaz a gyenge a felhozatal, akadozik az utánpótlás.