Újabb bankválságra számít az IMF

Újabb válság fenyegeti a pénzügyi rendszert. Az IMF vezetője szerint a bankok eddig csupán veszteségeik felét számolták el, miközben az államoknak már nincs lehetőségük arra, hogy további százmilliárdos mentőövekkel segítsék ki a bajba került hitelintézeteket.

Az európai bankok a válságban elszenvedett veszteségek felét még nem tárták fel, elrejtették a mérlegükben, az államok viszont nem sietnek majd ismét milliárdos mentőcsomagokkal a segítségükre, ha kitör az újabb bankválság – mondta egy szerdai interjúban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója.

Dominique Strauss-Kahn a Le Figaro című párizsi lapnak elmondta: sikerült megfékezni a gazdasági válságot, és elkerülni az 1929-eshez hasonló összeomlást. A tűzoltás megakadályozta a világégést, "most azonban mindent víz borít". Az IMF vezetője szerint sokáig eltart még, mire az államok leépítik a válság nyomán felhalmozódott adósságállományt.

További probléma, hogy nem szűnnek a gondok a pénzügyi rendszerben, a bankok még nem tárták fel az összes veszteséget. "Európában jóval nagyobb a mérlegekben elrejtett veszteség aránya, mint az Egyesült Államokban" - mondta Strauss-Kahn. Az IMF vezérigazgatója szerint Európában ez az arány elérheti az 50 százalékot, a bankok azonban már nem számíthatnak állami segítségre. "A pénzügyi rendszer nem kap még egyszer több száz milliárd dolláros tőkeinjekciót" - hangsúlyozta Dominique Strauss-Kahn.

Elsősorban a pénzintézetek spekulációra való hajlamát szükséges kezelni. A biztonságosabb jövőt "csak a prémiumok korlátozásával és a pénzvilág erkölcsi tartásának megerősítésével lehet előkészíteni" - mondta az IMF vezetője. Szerinte a spekulánsok csillagászati prémiumai nemcsak erkölcsi, hanem gazdasági problémát is jelentenek, mert hatalmas kockázatot okoznak. Politikai természetű feszültséget is keltenek, hiszen egy újabb válság esetén "a közvélemény és a parlamentek nem tűrnék el, ha másodszor is közpénzből kellene fizetni a számlát" - mondta Strauss-Kahn a Le Figarónak.

Az állami gazdaságélénkítő programokkal kapcsolatban az IMF vezetője kifejtette: ezek a programok hasznosak, minden egyes euró a kilábalást szolgálja. Az élénkítéssel továbbra sem szabad felhagyni, de "amint tartóssá válik a növekedés, váltani kell és a költségvetési egyensúly megteremetésére kell törekedni" - mondta a francia lapnak Dominique Strauss-Kahn.

Dominique Strauss-Kahn aggódik
Dominique Strauss-Kahn aggódik
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.