Új IMF-megállapodás nélkül jöhet a magyar leminősítés
Az IMF-program igen fontos stabilizáló szerepet töltött be a magyar gazdaságban, és új megállapodás hiányában valószínűsíthető Magyarország adósbesorolásainak visszaminősítése - áll az egyik nagy nemzetközi befektetési tanácsadó csoport új, átfogó elemzésében.
A New York-i és londoni székhellyel működő AllianceBernstein helyzetértékelése szerint a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodás "kulcsfontosságú gazdaságpolitikai rögzítő elemként" szolgált az elmúlt két évben, stabilizálta a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot, és betömte a külső finanszírozáson támadt léket, amikor a külföldi tőkebeáramlás a globális hitelválság kifejlődése során gyakorlatilag befagyott.
Az IMF pénzügyi kisegítő szerepe most már ugyan csökkent, de jelenléte rögzítő tényezőként "ugyanolyan fontos, mint eddig bármikor". Az AllianceBernstein elemzői szerint ha a kormány "önként" nem lép ismét kapcsolatba az IMF-fel, akkor várható, hogy a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő "legalább egy fokozattal" rontja a magyar adósosztályzatot.
A Moody's július 23-án jelentette be, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország közepes befektetői államadós-besorolását, arra a véleményére hivatkozva, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedtek a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanságok.
A hitelminősítő addig is negatív kilátást tartott érvényben a nála "Baa1" szintű - a közepes befektetői sáv felső szélét jelentő - magyar államadósi besorolásra. A júliusban bejelentett felülvizsgálat azonban - a nemzetközi hitelminősítői gyakorlat alapján - a negatív kilátásánál erőteljesebb jelzés arra, hogy a cég ronthatja a magyar adósosztályzatot.
A Moody's bejelentésével egy napon egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's is közölte Londonban, hogy az addigi stabilról negatívra rontotta Magyarországra érvényben tartott adósbesorolásainak kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy "a kormány egyes intézkedései kedvezőtlenek lehetnek a magyar gazdaság középtávú makrokilátásaira". Akkori elemzésében az S&P e lépések között első helyre sorolta a pénzintézetekre kiróni tervezett adót, amelynek jelenlegi mértéke a hitelminősítő szerint középtávon ronthatja a bankrendszer tőkefelhajtó, és ezáltal hitelezési képességét is.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.
A "BBB mínusz" a befektetési kategória alapszintje; ha a Standard & Poor's ezt a magyar besorolást rontja, azzal Magyarország ennél a cégnél elvesztené befektetésre ajánlott osztályzatát. Jelenleg három olyan EU-tagállam van - Lettország, Románia és Görögország -, amelyekre a hitelminősítők nem befektetői, azaz "bóvli" besorolásokat tartanak érvényben.
Az AllianceBernstein új elemzésében "nagyon csekélynek" nevezi annak valószínűségét, hogy a magyar kormány ismét felveszi a kapcsolatot az IMF-fel és új megállapodást ír alá vele. A ház szerint a közadósság-pálya fenntarthatósága szempontjából "nem lenne katasztrófa", ha az idén nem születik új IMF-megállapodás, a kormány azonban mégis azt kockáztatja, hogy a középtávú költségvetési kilátások bizonytalansága rontja a piaci hangulatot, és ha ehhez globális kockázatkerülés is kapcsolódik, az a forint jelentős gyengülését okozhatja.
A cég elemzői szerint egy ilyen piaci stresszhelyzet visszakényszerítheti a kormányt a tárgyalóasztalhoz a valutaalappal.
Az AllianceBernstein szakértői - az MNB stresszhelyzeti szimulációja alapján - azt írták: ha a forint 225 fölé gyengül a svájci frankkal szemben - ez 295 forint feletti euróárfolyamnak felelne meg -, akkor "vészesen felgyorsulhat" a nem teljesítő lakossági hitelállomány növekedési üteme.
A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlege által szerdán kiadott új helyzetértékelés szerzői közölték: arra számítanak, hogy "a költségesnek bizonyult próbaidőszak után" a Fidesz-kormány végül ismét kapcsolatba lép az IMF-fel és az EU-val. A GS szerint a magyar költségvetési helyzet "fenntarthatatlannak tűnik" a fegyelmezett költségvetési politika folytatása és a szuverén adósságállományt stabilizáló, ideális esetben azt csökkentő további strukturális intézkedések nélkül.
Ha a Fidesz meggondolná magát az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatban, az jelentősen csökkenthetné a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazását és erősíthetné a forintot, és mindez az adósságpapírok hozamának meredek csökkenését is eredményezhetné - áll a Goldman Sachs szerdai londoni elemzésében.
A GS szerint ugyanakkor jelenleg nincs nyoma annak, hogy a Fidesz kész lenne elkötelezni magát (a tárgyalások folytatása mellett), és egyelőre tovább szélesednek a magyar hozamfelárak a német bundhoz (kormánykötvényekhez) és az amerikai kincstárjegyhez mérve.