Új cég veszi át Mezőhegyes fűtési rendszerét
A 2010-ben alapított AERD Megújuló Energia és Régiófejlesztési Zrt. 35 évre szóló koncessziót nyert Mezőhegyes távfűtési rendszerének üzemeltetésére a helyi önkormányzatától.
A vállalat már jövőre szeretné biobrikett-tüzelésre átállítani a fűtőművet és az önkormányzattal összefogva modernizálni a teljes rendszert – derül ki a cég közleményéből.
A fűtőmű kiszolgálására az AERD új biobrikett-előállító üzemet telepít a térségbe. Ez évi 50-60 millió forint bevételt jelent a környék mezőgazdasági vállalkozóinak.
Ezen túlmenően mintegy 300 millió forintos befektetéssel a növényi alapú tüzelőanyag befogadására alkalmas kazánt is telepítenek.
Az önkormányzat azzal kíván szerepet vállalni a vezetékrendszer és a hőközpontok állapotjavításában, hogy indul a Környezet és Energia Operatív Program hamarosan megnyíló távhőfelújítási pályázatán.
Az AERD-nek ez az első ilyen szerződése.
Danka Attila, a cég vezérigazgatója úgy fogalmaz, új üzemeltetési filozófia mentén a korábban veszteséges távhőrendszerek is értékké tehetők.
Mezőhegyes esetében ez nem ígérkezik egyszerűnek. A korábban az önkormányzat tulajdonában álló társaság felé a fogyasztók 50 millió forintos tartozást halmoztak fel. A rendszer eredetileg 540 lakást látott el, ám közülük 220-an már lecsatlakoztak. A vezérigazgató úgy véli, ha a távhőcég alacsonyabb költséggel üzemel, reális esély mutatkozik a már levált lakók visszacsábítására, sőt új ügyfelekre is számít.
Erre már csak azért is szükség van – hívta fel a figyelmet –, mert a levált lakásokban egészségre ártalmas fűtési módok alakultak ki. A lakók szereltek ugyanis a falakra "kéményeket", de az onnan távozó égéstermékeket a felsőbb szinteken lakók lélegzik be. Ez elsősorban a gyerekek egészségére jelent kiemelt kockázatot.
A 2010-ben alapított AERD az adatok szerint a szlovákiai Révkomáromban bejegyzett Pakula s.r.o.-é, amelyet a cégszolgáltatással foglalkozó Askara s.r.o. alapított, de ma már a brunei Energy New Developmenté (END). A Pakuláról és a brunei társaságról nem található adat az interneten, míg az Askara többek között székhelyszolgáltatást, virtuális irodát, illetve autók forgalomba helyezését hirdeti magyar nyelven is elérhető honlapján.
A Pakula vezetője a szlovák lakcímű, további közel félszáz vállalkozásban is szereplő Török Anikó, illetve a budapesti című Laki Balázs, akinek neve főleg magyar ingatlancégekben lelhető fel.
Hasonló a háttérfelépítése az önkormányzati világítási rendszereket telepítő Grep nevű cégnek is, melyet Makra József, az AERD igazgatósági elnöke vezet. A vállalkozó lapunkkal közölte: a cégek meg nem nevezett háttérirányítói rendszerint az induláshoz nyújtanak szakmai segítséget. A Grepben immár a korábban az ő, most az ír Martin Palmer többségi tulajdonában lévő, bristoli Sandling Enterprises a végső tulajdonos. Hamarosan az AERD felett is ez a cég válthatja az END-et.
Makra József a manapság elsősorban anyagi problémáiról ismert, szintén önkormányzati energiarendszereket működtető E-Star egyik alapítója is. Ám azóta olyannyira elváltak az útjaik, hogy nemrég a Grep már felszámolási eljárást kezdeményezett az E-Star ellen ki nem fizetett számlatételekre hivatkozva. Az E-Star ennek jogosságát nem ismeri el.