Végtörlesztéses lakások özöne a piacon
A decemberi adatok szerint már harminc százalékra nőtt a végtörlesztés miatt eladott ingatlanok aránya az összes tranzakcióból. Ez a szám októberben 12, míg novemberben 19 százalék volt - mondja Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője.
A kínálattal együtt nőtt azonban a kereslet is. Az idei csúcshónap az országos adásvételek darabszámát tekintve a november volt, amikor 8 200 értékesítés történt. Az eddigi adatok szerint a december lehet a második legerősebb hónap.
A december szezonalitás miatt – ha egyéb törvényváltozás hatálybalépése nem indokolja - általában gyenge hónap az ingatlanpiacon. Ezt írta felül idén a végtörlesztés. Az értékesítés ideje is szinte a harmadára csökkent a végtörlesztős tranzakciók esetében, hiszen az eddigi 100-120 nap helyett 40 nap alatt kelt el egy lakás.
Mindez annyit jelent, hogy jó ajánlattal még mindig van esély lakáseladásra, még ha csekély idő is van hátra január 30-ig. Megfontolás tárgya és természetesen lehetőségek kérdése is, hogy aki célegyenesben van az eladással, de vélhetően pár nap csúszással tudja csak érkeztetni a vételárat, (vagyis január 30 után, így elesne a végtörlesztéstől) az pár napra egyéb forrásból, családi, baráti kölcsönből oldja meg a forrásigazolást.
A végtörlesztőknek igényüket ezen a héten, december 30-ig lehet utoljára jelezni pénzintézetüknek, magára a végtörlesztésre pedig továbbra is az ettől számított 60 napon belül van lehetőségük. Az új megállapodás szerint azonban csak azok végtörleszthetnek, akik január 30-ig a szükséges összeget letétbe helyezik, avagy banki fedezetigazolással bírnak a végtörlesztéshez szükséges összeg erejéig. Az eladással végtörlesztők számára ez annyit jelent, hogy a vételárat időben érkeztetni kell a folyószámlára.
A végtörlesztés miatt felpörgött piac csalhatatlan, ámbátor a legkevésbé sem örvendetes jele, hogy - az ingatlanmagazin.com tudósítása szerint - aktivizálta magát az elmúlt évek pangása alatt kissé háttérbe szorult ingatlanmaffia is.
Felmerült például annak gyanúja, hogy az ellenértékből kizárólag a végtörlesztés történt meg, a vételár fennmaradó részét az áldozat már nem kapta meg. A már megtörtént esetekben 3-5 millió forintos végtörlesztést követően az ingatlan tulajdonjogokat átírták.
Az adóssal sokszor abban állapodnak meg a bűnözők, hogy a szerződés aláírásakor nem adnak foglalót vagy előleget, hanem a teljes törlesztési összeget a pénzintézetnél fizetik meg, a fennmaradó vételárrészt azonban csak úgymond a tulajdonjog bejegyzését követően fogják átadni. Ennek persze feltétele, hogy az eladó a szerződésben hozzájáruljon a tulajdonjog bejegyzéséhez. Az eladó, mivel megbízott a rendkívül „szimpatikus” vevőben, hozzájárulását adta a tulajdonjog bejegyzéséhez, de a jelzálog feloldását követően már nem kapott semmit. Sokan azért dönthetnek így, mert rendkívül fontos számukra a minél gyorsabb eladás, ezért bármilyen feltételbe belemennek.