Továbbra sem élénkülnek a cégfelvásárlások
A második negyedévben továbbra sem mutatkozik egyértelmű javulás a cégértékesítési piacon. Habár a tranzakciók összértéke az előző év azonos időszakához viszonyítva 11 százalékkal emelkedett globálisan néhány óriástranzakciónak köszönhetően, az ügyletek száma azonban 3 százalékkal csökkent. A befektetői kivárást többek között a fejlett országok adósságválságával és a továbbra is kedvezőtlen finanszírozási környezettel lehet magyarázni.
A második negyedévben az energia szektor végzett az élen az akvizíciós szempontból legaktívabb szektorok között, ezt követték a pénzügyi szolgáltatások és a bányászat. Az ügyletek összértékét tekintve a tranzakciók közel fele Amerikában zárult. Az előző negyedévhez viszonyítva ugyanakkor meredeken, mintegy 30 százalékos csökkenést szenvedett el az amerikai piac.
A szűkebb régióban, Közép-Kelet-Európában a legnagyobb tranzakciós összértékű iparág a telekommunikációs szektor volt, melyet a lengyel Polkomtel tranzakció dominált (a céget a szintén lengyel Spartan Capital Holdings vette meg) 4,5 milliárd eurós értékével.
Tranzakciós összértéket tekintve ugyan csak a második, ellenben a tranzakciók száma alapján a legaktívabb már az energiaszektor volt, itt 9 tranzakció zárult összesen 2 milliárd euró értékben.
Két magyar vonatkozású ügylet is történt ebben a szegmensben, az egyik a magyar állam 21 százalékos tulajdonszerzése a MOL-ban, a másik pedig a lengyel EETEK Holding felvásárlása a varsói tőzsdére márciusban bevezetett E-Star által. A Mol-ügylet egyébként a magyar M&A-piac minden idők egyik legnagyobb tranzakciója volt. A MOL ügylet kiszűrésével teljesen megváltozik a kép: a piac mérete csökkent mind az elmúlt negyedévhez, mind az előző év azonos időszakához képest is.
Az idei év második negyedévében a telekommunikáció és IT szektorban történt a legtöbb tranzakció. Az öt lezárt tranzakcióból három a Jeremie alapokat kezelő magántőke társaságokhoz köthető. A közlekedési információs szolgáltatásokat biztosító TraficNav Kft.-be a PortfoLion, míg
az elektronikus számlákhoz kapcsolódó elszámolási és fizetési rendszerek fejlesztésére szakosodott Első Magyar Konszolidátor Zrt.-be és a mikrobiológiai kutatásokat végző Velgene Kft.-be a Biggeorge’s-NV Equity fektetett be.
A nagyvállalati mobil megoldásokat fejlesztő Ceudata Kft. sikeres tőkebevonást hajtott végre, a befektető a Docler Investments. Piacszerzési szándéktól vezérelve terjeszkedett a Synergon csoport cseh leánya, az Infinity SA, az informatikai rendszerek fejlesztésével és karbantartásával foglalkozó IT Systems SA-t vásárolta meg, a tranzakció értékét nem tették közzé. A szokásosan aktív média szektorban négy tranzakciót zártak le szemben az előző negyedévi öt tranzakcióval, számottevően magasabb összérték mellett.
Gazdát cserélt a Figyelő, az új tulajdonos május elsejétől a Word Communications, ugyanakkor a hirdetési felületek értékesítésének joga továbbra is a Sanoma Media Budapest-nél marad. Az EST
MEDIA Vagyon kezelő Nyrt.-hez (korábban econet.hu Nyrt.) tartozó EST Media Group Vagyonkezelő Kft. értékesítette a kizárólagos tulajdonában lévő Radiocafé Kft.-t a KV Barát Vagyonkezelő Kft.-nek, valamint a közvetett tulajdonában álló FM1 Kommunikációs és Kulturális Zrt.-ben fennálló (mely a Neo FM-et üzemelteti) 25 százalékos részesedését is értékesítette az FM1 Friends Kft. részére.
A Metropol ingyenes napilapot kiadó Metro International SA az elmúlt években elkezdett nemzetközi stratégiai irány - váltása keretében a cseh, ír, amerikai és az olasz operációi eladása után megvált a magyarországi érdekeltségeitől is. Az új tulajdonos a Megapolis Media Zrt.
Az állami MOL bevásárlás mellett egyébként a vállalat maga is akvirált a régióban, a szlovén üzemanyag-piaci jelenlét erősítésének égisze alatt májusban 19 benzinkutat vásárolt meg a szlovén TUS Oiltól.
A Velgene tőkebevonásán túl még két tranzakció zárult a gyógyszeriparban, a brit Ubichem értékesítette magyar leányát, az Ubichem Kft.-t. A gyógyszerhatóanyag-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozás többségi tulajdonosa május közepétől egy magyar befektető, Szőke Márton tulajdonában lévő befektetési holding. A Biomedical Zrt. vezetősége úgy döntött, hogy a céget bevezeti a Budapesti Értéktőzsdére, a részvények összértéke 805,5 millió forint.
Az előző negyedév fokozott aktivitását követően a második negyedévben csak egy tranzakció zárult a pénzügyi szektorban. A dinamikusan növekvő CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. vette meg a TIR Biztosító Egyesület ügyfélállományát, ezzel belépve a gépjárműbiztosítási piacra. Az elektronika iparágban is zárult tranzakció, a Ventifilt Zrt. 94%-nyi tulajdonrésze került értékesítésre a Videoton Zrt. részére 500 millió forintért.