Nyolcmillió köbméterrel kevesebb gáz jött Ukrajnából
Az Ukrajnából érkező földgáz mennyisége már csökkent hétfőn 16 órától, a szerződött 38 millió köbméter helyett 30 millió köbméter érkezik - közölte Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter a Földgázellátási Krízisbizottság ülése után, hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
A miniszter szerint ellátásban nem okoz problémát a kisebb mennyiség, mivel a tárolókban több mint 3 milliárd köbméter földgáz van, és további 500 millió köbméter stratégiai készlettel rendelkezik Magyarország.
Molnár Csaba újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: nincs krízishelyzet, nincs szükség korlátozásra, egyetlen nagyfogyasztó sem jelentett be önkéntes korlátozást. A miniszter emlékeztetett arra, hogy a lakosság és a közintézmények korlátozása csak a legvégső esetben lehetséges, erre minden bizonnyal nem kerül sor. A jelenlegi helyzet nyomán nem lesz áremelkedés - mondta a miniszter újságírói kérdésre válaszolva.
Az energiaügyekért felelős miniszter az MTI kérdésére elmondta azt is, hogy Magyarország teljesíti szerződéses kötelezettségét, és a napi mintegy 10 millió köbméter földgáz tranzitot teljesíti Szerbia és Macedónia felé.Kutas István, az E.ON Földgáz Trade szóvivője az MTI-nek elmondta: a kiesett 8 millió köbméter földgázból 5 millió köbméter az E.ON tulajdona. A társaság a tárolóiból tudja biztosítani a szükséges mennyiséget ügyfelei számára.
Zsuga János, a Mol csoporthoz tartozó Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója az MTI kérdésére azt mondta, hogy kedden 9-10 óra között kapnak visszaigazolást az ukrán féltől a keddre szóló szállításról. A hétfői mennyiségről délben jeleztek vissza - tette hozzá.
Korábban még úgy tűnt, hogy a szerződött mennyiségű, azaz 38 millió köbméter gáz érkezik Magyarországra. 13 órakor Molnár Csaba energiaügyi miniszter tartott tájékoztatót arról, hogy az ukrán rendszerirányító a 38 helyett csak 30 leszállítását jelezte előre. Ez a jelzés azonban információnk szerint ismételten nagyon különös módon folyt, ami így - eltérően a pénteki levélváltástól - nem feltétlenül tekinthető a másik fél részéről szerződésszegésnek. Az ukránok ugyanis most csupán érdeklődtek a magyar rendszerirányítónál, hogy nem szállíthatnának-e kevesebbet. A magyar rendszerirányító - a Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. - azonban részint magyarázatot kért a furcsa kérésre, másrészt elutasította azt. Az ukrán fél pedig - jelen állás szerint - olybá tűnik, ezt tudomásul vette, és megfelelő mennyiségben szállít.
A helyzet szakértők szerint továbbra is aggasztó. Ukrán oldalról, mondhatni, csupán a beérkező gáz mennyisége felel meg a normális feltételeknek. Sem a két fél közötti ezzel kapcsolatos kommunikáció, sem a nyomás nem nevezhető hétköznapinak, ami egyértelműen kapcsolatba hozható azzal, hogy Oroszország január 1-n a számlafizetés elmaradása miatt elzárta az ukrán belföldi fogyasztásra szánt gázszállítást. Magyarországon Az országban hidegebb van az ilyenkor szokásosnál, ráadásul hétfőn beindult az ipar is. A nálunk gázválságot okozó vitázó felek rövid távon újabb indulatos nyilatkozatokkal teszik esélytelenné a megegyezést. Az ország gázfogyasztása a vasárnapi 64-ről ma 74 millió köbméterre nőtt, amit részint az importigény, részint a kitározás növelésével értek el.