Tovább zuhan a magyar CDS-árazás
Az év eleji, jóval 700 bázispont feletti árfolyamrekordok óta csaknem folyamatos a csökkenés, amelyet az egy hete bejelentett államháztartási egyenlegjavító program és az IMF/EU-megállapodáshoz fűződő piaci várakozás tovább gyorsított.
Az egyik nagy londoni adósságpiaci adatszolgáltató, a Markit Financial Information Services szakelemzőinek kimutatása szerint a szuverén magyar törlesztésleállási kockázat elleni piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama 298 bázispont volt a pénteki londoni jegyzésben az irányadó ötéves államkötvény-lejáratra.
A Markit adatai szerint a magyar CDS-középárfolyam egy hét alatt 70, egy hónap alatt 85 bázisponttal csökkent.
Egy másik nagy londoni adósságpiac-figyelő cég, az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó a CMA számítási módszertana szerint is 300 bázispont alá süllyedt pénteken a magyar szuverén devizakötvény-kötelezettségek CDS-középárfolyama a londoni piacon. A CMA kimutatása 298,2 bázispontos pillanatnyi CDS-árfolyamot jelzett a péntek déli kereskedésben.
A péntekre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg 300 ezer eurónál alacsonyabb éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusokat a londoni piacon.
Ez számottevően jobb például Spanyolország és Portugália törlesztéskockázati megítélésénél. A CMA kimutatása szerint a spanyol szuverén CDS-középárfolyam 360, a portugál 470 bázispont környékén járt a péntek déli londoni jegyzésben.
Az idei év első kereskedési hetében még 750 bázispont feletti magyar CDS-árfolyamrekordokat mértek Londonban, így az év eleji szintnél most csaknem 460 ezer euróval olcsóbb - vagyis az akkori árazásnak jóval kevesebb mint a fele - az irányadó ötéves futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számított törlesztésbiztosítási középárfolyama a londoni piacon.
A CDS-tranzakciók árazása jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak.
A múlt héten bejelentett államháztartási egyenlegjavító program egybehangzó londoni elemzői megítélés szerint javította az IMF/EU-megállapodás esélyét, egyebek mellett azzal, hogy lekerült a napirendről a pénzügyi tranzakciós illeték kiterjesztése a Magyar Nemzeti Bankra (MNB). Ezt a tervet a londoni elemzői közösség korábban az IMF/EU-megállapodás legfőbb akadályai közé sorolta.
Londoni elemzői vélemények szerint a magyar CDS-árazás ütemes csökkenése az egyik fő tényezője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kezdett monetáris enyhítési ciklusnak. A citybeli elemzői közösség egybehangzó előrejelzése szerint amíg ez a piaci kockázati mutató javul, addig a monetáris tanács a célszintet jelentősen meghaladó éves infláció ellenére is folytatni fogja a kamatcsökkentéseket.
A KSH csütörtöki bejelentése szerint szeptemberben 6,6 százalék volt a tizenkét havi, teljes kosárra számolt inflációs ütem. Az inflációs adatok ismertetése utáni kommentárjukban azonban a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy jelenleg nem az infláció, hanem a magyar CDS-árazás a monetáris tanács által figyelt kulcsfontosságú kockázati mérőszám.
A JP Morgan londoni elemzői közölték, hogy ennek alapján 2013 első negyedére 6,00 százalékig, 2013 közepére 5,5 százalékig csökkenő alapkamatot várnak, de nem zárták ki, hogy a magyar jegybank még az idei év vége előtt 6,00 százalékra csökkenti alapkamatát a jelenlegi 6,50 százalékról.