Tovább tárgyalna a szakszervezet Ferihegyen

Már nincs messze a megállapodás: a szakszervezet néhány módosítással elfogadná a Budapest Airport vezetőségének javaslatait, feltéve, ha abból kikerülnek a jogi kiskapuk. Közben a görög társszakszervezetek szolidaritást vállaltak az itteni kollégáikkal.

A ferihegyi sztrájkot hirdetett szakszervezetek tovább akarnak  tárgyalni a munkáltatóval, elkészítették saját megállapodás  tervezetüket, azt azonban a Budapest Airport (BA) vezérigazgatója  nem vette át, így elektronikus úton juttatják el a vezetőségnek.

Kovács Zoltán a ferihegyi sztrájkbizottság elnöke az MTI-nek csütörtökön elmondta: bár több pontban is közeledett a felek  álláspontja az elmúlt napi tárgyalásokon, nyitva maradtak még fontos  kérdések, például a kollektív szerződésé (ksz), a munkarendé és a  pótlékrendszeré.Érdeklődésünkre Terebesi Péter a sztrájkbizottság vezetője elmondta: a BA Zrt. vezérigazgatója a tegnapi tárgyalásokon ultimátumot intézett hozzájuk azzal, hogy a fenti nyitott kérdésekben ma délelőttig fogadják el a BA Zrt. álláspontját.

Ezzel szemben tettek alternatív javaslatot a  szakszervezetek, amiből Terebesi Péter szerint kigyomláltáka BA Zrt. javaslatában szereplő jogi kiskapukat. A csütörtöki tárgyaláson azonban a BA  vezérigazgatója nem vette át a dokumentumot.

Kovács Zoltán példaként ismertette: a BA megállapodás  tervezetében jövő március 31-ig hosszabbítaná meg a kollektív  szerződés hatályát és az új szerződésről januárban kezdene  egyeztetni. A szakszervezetek ezzel szemben azt javasolták: maradjon  három évig hatályos a jelenlegi kollektív szerződés, és így kezdjék meg a felek az  egyeztetést az újról, ha megállapodnak róla, akkor a jelenlegit  közösen mondják fel.

Kifejtette: a jelenlegi ksz-t a munkáltató  egyoldalúan mondta fel és már július óta tárgyal eredmény nélkül az  érdekképviseletekkel az újról. Ezért Kovács Zoltán nem látott  garanciát arra, hogy március 31-ig megszülethet a megállapodás, ha  eddig sem mutatott erre hajlandóságot a BA - mondta.

Hozzátette: a vitás pontok közé tartozik még a munkarend és a  pótlékok kérdése. Ebben, a sztrájkbizottság elnöke szerint a  munkaadói javaslatok alapján akár 30 százalékkal is csökkenhetne  egyes munkavállalók keresete, ami elfogadhatatlan a  szakszervezeteknek.

Megerősítette: a sztrájkot folytatják, a munkavállalók  kitartanak és úgy értékelte, hogy az elmúlt napokban azért vették  fel többen a munkát, mert sokakat félrevezettek, illetve, mert a  helyi vezetők nyomást gyakoroltak a dolgozókra. Ismét példa  nélkülinek nevezte a BA "arrogáns" tárgyalási stílusát és a  sztrájktörők alkalmazását, ami ellen több nemzetközi szervezete is  tiltakozott. A sztrájkbizottság elnökének információi szerint a  görög szakszervezetek szövetsége levélben fordult a görög  szakminiszterhez, hogy intézkedjen az ügyben.

Kifogásolta azt is: bár a magyar állam 25 százalék plusz egy  szavazat tulajdonnal rendelkezik a BA-ban, mégsem teszi meg a  szükséges intézkedéseket, és "asszisztál" a menedzsmentnek.

A görög szakszervezetek szolidaritást vállalnak a ferihegyi sztrájkolókkal

A görög PAME szakszervezeti szövetség elítéli és visszautasítja, hogy  Görögországban sztrájktörő mechanizmusokat állítottak fel azzal a  céllal, hogy sztrájktörőket küldjenek Magyarországra és leverjék a  budapesti dolgozók sztrájkját - áll a PAME Munkástanácsoknak  eljuttatott közleményében.

Hozzáteszik: a PAME (Összgörög Szakszervezetek Frontja) eljárt a görög Munkaügyi Minisztériumnál, és követelte, hogy azonnal  állítsák le a sztrájktörésre irányuló tisztességtelen eszközök  alkalmazását, és tegyen meg mindent az ilyen gyakorlat leküzdésére. Támogatásukat és szolidaritásukat fejezik ki a magyarországi légi és földi szállítási dolgozókkal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.