Tovább folytatódik az áfaemelési trend

Tovább folytatódik az áfaemelési trend az Európai Unióban, így a fogyasztóknak további áremelkedésre, a cégeknek az adminisztratív terhek növekedésére kell készülniük – derül ki az Ernst & Young legfrissebb tanulmányából.

A nemzetközi tanácsadó cég elemzése rámutat arra is, hogy a közvetett adók további térnyerése várható globálisan és Európában egyaránt. A válság ugyanis arra készteti a kormányokat, hogy fenntartható módon hozzák egyensúlyba a gazdaságot, és egyúttal a növekedést is serkentsék. Ez pedig azt vetíti előre, hogy az államok egyrészt a közvetlen adókról a közvetett adókra helyezik majd a hangsúlyt, másrészt igyekeznek növelni az adóbeszedés hatékonyságát, javítva az adócsalás és adóelkerülés elleni küzdelmet – mondta Heinczinger Róbert, az Ernst & Young adópartnere.

A válság hatására világszerte megfigyelhető a forgalmi adók emelkedése, azonban az Európai Unióban különösen nagymértékű a bővülésük. 2008 és 2012 között ezek EU-s átlaga 19,5 százalékról 21 százalékra változott. A trend pedig tovább folytatódik az uniós tagállamokban: 2013-ban és 2014-ben Cipruson, Csehországban, Franciaországban, Finnországban, Lengyelországban, Olaszországban és Szlovéniában is emelkedik az áfa mértéke. Emellett a forgalmi adók köre is változik, számos kivétel szűnik meg az uniós tagállamokban – mutat rá az Ernst & Young Közvetett Adók 2013 című elemzése.

A trend egyértelműen a fogyasztói árak növekedését jelenti majd, de az üzleti élet számára is jelentős kihívásokat tartogat. A cégeknek figyelniük kell arra, hogy a változtatásokhoz igazítsák a könyvelési és beszámolási folyamataikat, amely sokszor az informatikai és adminisztrációs terhek növekedését jelenti.

Habár világszinten csökkenés tapasztalható, Európában jelentősen emelkedett a jövedéki adó szintje is az elmúlt időszakban. Ez a folyamat folytatódik idén is, hiszen a legtöbb uniós tagállamban tovább emelkedik a dohánytermékek és az alkohol jövedéki adója.

A tavalyi és az idei év adózási tendenciájává vált a banki tranzakciós adó: a tavalyi magyarországi és franciaországi bevezetést követően idén és jövőre 12 további tagállam csatlakozhat a trendhez – mutat rá az Ernst & Young elemzése.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.