Tovább esik a kiskereskedelmi forgalom

Februárban az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal, míg 2009 februárjához képest 4,3 százalékkal estek vissza az eladások.

A kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2010 első két hónapjában 4,9 százalékkal, míg februárban 4,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel.

A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a februári értékesítés volumene az előző hónaphoz mérten nem változott.

A kiskereskedelmi forgalom 2007 áprilisa óta folyamatosan csökken az előző év azonos időszakához képest.
Az adatok szerint az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010 első két hónapjában folyó áron 974,2 milliárd értékű árut forgalmaztak, ebből februárban 485,1 milliárd forintnyit. Tavaly, folyó áron számolva mindkét hónapban mintegy 8 milliárd forinttal alacsonyabb volt a forgalom, ám a 2009. márciusi már mintegy 80, illetve 84 milliárd forinttal meghaladta a 2009. januárit és a februárit.

Az idén februárban az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek, hiper- és szupermarketek, illetve a vegyesboltok eladásai 3,6 százalékkal maradtak el a 2009. februáritól. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem februári volumene 0,2 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz mérten.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene az előző év azonos időszakához képest 2010 első két hónapjában 5,3, februárban 3,7 százalékkal csökkent.

Az idén februárban a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletek, valamint az összes forgalomból kis súlyt képviselő használtcikk- és illatszerüzletek eladásai növekedtek, miközben a többi üzlettípusban lebonyolított forgalom volumene csökkent. A legnagyobb mértékű visszaesés, 16,8 százalék továbbra is az iparcikk jellegű vegyes üzletek eladásaiban jelentkezett. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áras forgalma 0,6 százalékkal nőtt a januárihoz viszonyítva.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010 első két hónapjában 9,5, februárban 9,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest: a februári eladások kismértékben, 0,6 százalékkal meghaladták az előző havit.
Az idén februárban folytatódott az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek értékesítésének csökkenése is: a magyar piacon a forgalmuk volumene 2010 első két hónapjában 30,3 százalékkal, februárban 32,1 pedig százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2010 februárjában az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,7, az eurózóna országaiban 1,1 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző évihez mérten.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.