Törvénytelen volt a görög sztrájktörők reptéri alkalmazása

A másodfokú ítélet szerint törvényt sértett a Hochtief-Budapest Airport, amikor 2008 decemberében görög sztrájktörők alkalmazásával lehetetlenítette el a cégnél kirobbant munkabeszüntetést.

A történet immár három évre nyúlik vissza. 2008 decemberében kezdett sztrájkba a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és egy másik repülőtéri szakszervezet, az évek óta elmaradt alapbér-emelésekért, a munkáltató által egyoldalúan felmondott kollektív szerződés visszaállításáért és az elfogadhatatlan munkakörülmények javításáért. A sztrájk azonban nem ért el sikert, mert a Budapest Airport német tulajdonosa Görögországból „importált” biztonsági dolgozókat, akik a hazai munkavállalók helyett munkába álltak.

A lépés általános felháborodást váltott ki. Tiltakoztak a szakszervezetek Törökországtól, Nagy-Britannián át Lengyelországig. A munkaügyi konfliktus idejére hazánkba utazott az Európai Közlekedési Dolgozók Szövetsége (ETF) politikai titkára is, hogy részt vegyen a tárgyalásokon.

A Hochtief-Budapest Airport azonban megegyezés helyett inkább fizette a görögök jogsértő alkalmazásának naponta több millió forintba kerülő gyakorlatát – írja a LESz közleményében. Az elköltött összegből saját dolgozói követeléseinek jelentős részét teljesíteni lehetett volna. Mivel a hazai hatóságok a panaszok ellenére sem szüntették meg a jogsértést, és a repülőtérben kisebbségi tulajdonos Magyar Állam sem avatkozott be, 2009. január végén a szakszervezetek kénytelenek voltak felfüggeszteni a munkabeszüntetést.

A LESZ ezt követően bírósághoz fordult. Az első- és másodfokú döntés is kimondta, hogy a sztrájktörők alkalmazása törvénytelen volt. A precedensnek is beillő határozat minden hazai munkavállaló és érdekképviselet számára kedvező hír – értékeli a bírósági döntést a szakszervezet. A jövőben egyetlen munkaadós sem gondolhatja, hogy agresszív módszerekkel helyettesítheti az egyeztetéseket.

A döntés nyomán felmerül a Hochtief-Budapest Airport anyagi felelőssége, kártérítési kötelezettsége is. Ha ugyanis a munkáltató megszegte a repülőtér privatizációs szerződésének azon pontját, amely jogszerű kapcsolatok ápolását írta elő a területén működő szakszervezetekkel – akkor azt meg kell fizetnie a Magyar Államnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.