Ünnepi hullámvasút a forintpiacon

Kora délután elszállt a forint árfolyama a nemzetközi devizapiacon, de amilyen gyorsan gyengült, olyan gyorsan vissza is erősödött a 280-as szint alá. A drasztikus kamatemelésnek egyelőre csak annyi hatása volt, hogy nem szabadult el tartósan magyar valuta. Könnyen lehet, hogy a folytatás is zaklatott lesz.

Azoknak volt igaza, akik azt jósolták, hogy nem lesz nyugodt a hosszú hétvége a magyar deviza piacán. Hihetetlen széles sávban ingadozott tegnap a forint/euró árfolyam. Elemzők szerint nem egyedi az eset, a feltörekvő piacok mindegyikén hasonlót lehet tapasztalni. Az alapok ugyanis viszik el ezekből az országokból a pénzüket, és pumpálják vissza dollárba. A kérdés, meddig marad ez így.

Borzasztóan hektikus, már-már követhetetlen volt tegnap a forintpiac. Az euróval szembeni árfolyam egy bő tíz forintos sávban ugrált, ami valószínűtlenül széles, ilyen mértékű elmozdulásra nyugodtabb időszakban fél vagy akár egy évet is várni kellene. Aligha kétséges, borzasztóan ideges a piac. A jelentős mozgást ráadásul az is segíti, hogy a hosszú hétvége miatt Budapesten zárva van a bankközi devizapiac, így a forinttal csak külföldön kereskednek, ott viszont kicsi a forgalom, így kis pénzekkel is nagy árfolyammozgást lehet elérni. Minden esetre a jegybank szerdán megpróbálta a spekulánsokat kiszorítani a piacról a 300 bázispontos alapkamat emeléssel. Az árfolyam pedig az ilyenkor szokásosnak mondható őrült táncba kezdett.

A helyzet vajmi keveset változott csütörtökön. A forint/euró árfolyam 280-as szinten állt a reggeli órákban. A jegyzés ezt követően 280 alá csúszott, s már-már csillogni kezdetek az optimisták szemei, miután úgy tűnt tartós, s lassú erősödés alakult ki. Az árfolyam 274 forintos határt is súrolta, ám itt ismét elszabadult, s alig két óra alatt hatalmasat gyengült a magyar fizetőeszköz. Olyannyira, hogy a jegyzés áttörte a következő lélektani határnak és ellenállási pontnak tartott 285 forintot is. A negatív rekord délután jegyezhették fel a kereskedők, 286,52-vel, ami történelmi mélypontnak számít. Hogy miért volt az újabb éles kanyar, azt nehéz lenne megmondani – kommentálták lapunknak elemzők – de kétségtelen, hogy ezt követően furcsa módon nagyon gyorsan ismét 280-as szint alá erősödött az árfolyam, sőt a késő délutáni órákban a jegyzés már ismét 274 forint körül mozgott, majd 275-276 körül látszott megnyugodni.

Nem egyedi a forint esete: a régiós, s a feltörekvő piacok devizái egyaránt gyengülnek – magyarázta Tapaszti Attila, a Takarékbank Zrt. üzletkötője. A képlet sajnos rém egyszerű: ezekről a piacokról viszik el a pénzeiket az alapok és pumpálják vissza dollárba. Ezzel magyarázható a dollár régen látott, nem csak a forinttal, hanem az euróval szembeni erősödése is. Az a kérdés, hogy ez meddig marad így? Vajon a látottaktól és tapasztaltaktól megrémülve még jóideig dollárban pihentetik pénzüket a befektetők, vagy a krízis elmúltával visszatérnek. Utóbbi mellett szól az, hogy a nagyobb növekedési pontenciál azért a feltörekvő piacokban van.

Az árfolyammozgással kapcsolatban Tapaszti megjegyezte: hogy a 285 vagy még durvább esetben a 300 forrintos euró már az inflációs célt is nagyon komolyan veszélyeztetné, bár aligha ez most a legfontosabb kérdés. Mindenesetre ha nagyon gyengülne a forint, akkor az hihetetlen módon drágíthatná az importot is. Elméletileg viszont az exportnak jót tehetne, de mivel globális szinten okoz gondokat a válság, így az exportunknak most keveset segít a gyenge forint.

Magyarországot illetően azért a londoni elemzők már látják az alagút végét. A feltörekvő piacokra szakosodott megmondó emberek szerint előbb-utóbb vissza fog térni a bizalom a forint iránt, és továbbra is várható, hogy Magyarország jövőre az euróövezeti csatlakozás előtt kötelező ERM-II. átváltási rendszer tagja lesz. A BNP Paribas bankcsoport nemrégiben azt valószínűsítette, hogy Lengyelország valószínűleg 2009 elején belép az átváltási mechanizmusba, és a lengyel példa a magyarokat is arra sarkallhatja, hogy gyorsítsák az eurócsatlakozási folyamatot. A BNP Paribas elemzői szerint a magyar hatóságok megvárják, amíg az árfolyam stabilizálódik. A ház ezt figyelembe véve azzal számol, hogy Magyarország 2009 második felében lép be az ERM-II. rendszerbe.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csütörtöki elemzése kitér az MNB soron kívüli lépésére is, amelynek oka a forintgyengülés mellett az lehetett, hogy az aznapi kötvényaukció nem járt sikerrel. A GS rávilágít arra, hogy ha szükség lenne további kamatemelésekre, azok a mostaninál alighanem kisebb mértékűek lesznek. A ház vélekedése szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötendő megállapodásra sem kell sokáig várni. Mindezek alapján – jóllehet rövid távon még valószínűleg nyomás alatt marad a forint és általában a magyar piac –, ám végül javul majd a bizalom, a jelenlegi magas kockázati felár mérséklődik, és az árfolyamok erősödnek.

A JP Morgan sem szalasztotta el, hogy megemlékezzen a forint helyzetéről. Elemzői már korábban úgy becsülték, hogy a 280 forintos euróárfolyam – amelyet a forint a kamatemelés előtt átlépett – a felső határa az inflációs cél teljesíthetőségének, bár a csütörtöki elemzés azért hangsúlyozza azt a nem elhanyagolható körülményt, hogy ez a becslés még 75 dolláros hordónkénti olajárat vett figyelembe, ennél pedig most már jóval olcsóbb a nyersolaj a világpiacon.

Egyre több a hamis, de még nincs nagy vész
Eurószámolás egy hazai bankfiókban. Mire leteszi, forintban többet ér
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.