Tömegével fogják lebuktatni az adócsalókat
Az egyik nagy ügyfél, Uli Hoeness, az FC Bayern München tavaly elítélt exelnöke 28,5 millió eurónyi adót hallgatott el a német hatóságok elől Lukas Barth / Reuters |
A svájciak azután döntöttek a nyilvánosság mellett, hogy az utóbbi időszakban elképesztő mennyiségű megkeresést kaptak a külföldi társhatóságoktól egyes állampolgárok és vállalkozások kétes eredetű megtakarításainak feltárására, s már nem győzik erővel a munkát. Az adóhivatal lapnak nyilatkozó illetékese, Alexandre Dumas a bankok együttműködési hajlandóságára is panaszkodott, mivel sokszor olyan számlatulajdonos után érdeklődnek külföldről, aki a már elvitte tőlük a pénzét. Ilyenkor a bankok lelkesedése az adatszolgáltatásra vonatkozóan meglehetősen mérsékelt.
Eddig a meggyanúsított ügyfelek jogai is sérültek azzal, hogy fogalmuk sem lehetett arról, milyen eljárás készül ellenük – ezt Andreas Rüd svájci ügyvéd mondta a Sonntagzeitungnak.
Ügyfél pedig lesz bőven, miután a napokban több tucat határozat jelent meg a heti szövetségi közlönyben, német, amerikai, spanyol, indiai, holland, dél-koreai és brit magánszemélyek, valamint bahamai, spanyol és panamai bejegyzésű cégek neveivel. A német és indiai polgárok esetében nem az adócsalásban érintettek neveit és tranzakcióit felsoroló, kilopott adatbázis alapján születtek meg a határozatok – szögezte le Dumas, megjegyezve azért, hogy sohasem lehetnek biztosak abban, milyen úton jutott az információkhoz a partnerhatóság.
Kockáztatni egyre kevésbé érdemes: a németeknél tavaly meghozott szigorú törvény eddig eredményesnek bizonyult, negyvenezer állampolgárnak jutott hirtelen eszébe, hogy adómentes jövedelmét más országban állomásoztatja. Ők az utólagosan bevallott és a megfelelő bírságokkal megfejelten befizetett adóval letudhatják a dolgot, de olyan súlyos esetekben, mint a Bayern München elnökéé, Uli Hoenessé volt, már ez sem segít. Ő svájci számlák igénybevételével 28,5 millió eurót síbolt el, amiért 3,5 év börtönre ítélték tavaly júniusban.
A svájci retesz egyébként sem a régi: a titkos számlák ideje lejárt, amerikai nyomásra a helvétek és bankjaik sorra szigorítják a pénzmosás elleni szabályaikat, és kötnek adatszolgáltatási egyezményeket más országokkal. Ausztráliával márciusban kötöttek automatikus adóügyi adatszolgáltatási szerződést. Hasonló kontraktus már előkészületi stádiumban van az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval is.