Több vendég kevesebbet aludt a hazai szállodákban
Tavaly november végéig ugyan több külföldi turista érkezett Magyarországra, mint egy évvel korábban és a belföldi vendégek száma is több volt a szállodákban, az első tizenegy hónapban azonban összességében mégis egy százalékkal csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma. A szálláshelyek árbevétele folyó áron fél százalékkal mérséklődött – derül ki a KSH adataiból.
Külföldi turistából az említett időszakban 3,3 millió érkezett és 9,479 millió vendégéjszakát töltöttek el itt – az előbbi 1 százalékos emelkedést, míg az utóbbi 2 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. A hat legnagyobb küldő ország közül Németországból, Ausztriából, az Egyesült Államokból és Olaszországból érkeztek kevesebben, míg Nagy-Britannia és Románia esetében jelentősen bővült a forgalom. A három- és az ötcsillagos szállodákba lényegében annyi külföldi érkezett, mint 2007-ben, az összes többi kategória esetében azonban mérséklődött a forgalom.
A belföldi vendégek tavaly november végéig 3,853 millióan voltak és 9,365 millió éjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 2 százalékkal emelkedett, a vendégéjszakáké azonban lényegében nem változott 2007-hez képest. Egyre többen választják a drágább szálláshelyeket: a négy- és az ötcsillagos egységekben 10, illetve 16 százalékkal nőtt a forgalom egy év alatt.
A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 31 százalék volt. A szabadidejük eltöltése miatt utazók 11 százalékának elsődleges célja az egészségturizmus volt. A szállodai vendégforgalom 31 százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult, az utóbbiak bel- és külföldivendég-forgalma kiemelkedően dinamikusan fejlődött. Ez utóbbi meg is látszott a szállodák kihasználtságán: tavaly november végéig a szállodák átlagosan 50 százalékos, ezen belül a gyógyszállodák kiugróan magas, 63 százalékos szobakihasználtsággal működtek, mindez azonban kismértékben elmarad az előző év azonos időszakában mért értéktől.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 229 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a vizsgált időszakban, ez folyó áron fél százalékkal maradt el az előző év azonos időszakában mért értéktől, ezen belül a szállásdíjbevétel 131 milliárd forint volt. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 941 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel pedig 7435 forint volt. Egy évvel korábban ugyanez az érték 14 897, illetve 7571 forint volt. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2008. január–novemberre számított árindexe közel 8 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.