Több tízmilliárdos MFB-kölcsön a BorsodChemnek
Százmillió eurós hitelt ajánl fel a magyar kormány a BorsodChem vegyipari cégnek - írta hétfőn a Financial Times.
A londoni gazdasági napilap értesülése szerint a hitelt az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nyújtaná. A feltétel az, hogy a nagy-britanniai központú Permira befektetési társaság - amely a Financial Times adatai szerint 1,6 milliárd euróért vette meg a céget 2006-ban - jusson egyezségre a hitelezőkkel a jelentős adósságteher átalakításáról, "olyan módon, amely Budapestnek is elfogadható".
A lap kommentárja szerint "ritka", hogy kormányok támogatást adjanak valamely befektetési társaság által birtokolt vállalatnak, "hacsak az nincs az összeomlás szélén". Amerikai és német példákkal ellentétben - amikor a két kormány azzal a feltétellel nyújtott segítséget bajba jutott autógyáraknak és bankoknak, hogy az azokban részvényes befektetési társaságok az ügyletből ne húzhassanak üzleti hasznot - a magyar kormány még úgy is késznek tűnik a 3600 főt foglalkoztató BorsodChem támogatására, hogy a tranzakcióból a Permirának esetleg haszna származik - írta a hétfői Financial Times.
A kormány az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) forrásaiból tervezi finanszírozni a BorsodChem fejlesztési céljait, a hitel részleteiről azonban még jelenleg is tartanak a tárgyalások - közölte a Kormányszóvivői Iroda. A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatásában hangsúlyozza: valóban szó van a BorsodChem fejlesztési céljainak finanszírozásáról, ám a hitelt nem a magyar kormány, hanem az MFB adná. A hivatal kiemelte, hogy a hitel célja fejlesztés, de a folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkozva sem a hitel mértékéről, sem annak feltételeiről nem szolgáltattak további információkat. Az állami tulajdonban lévő pénzintézet az MTI megkeresésére szintén nem kívánta kommentálni a "folyamatban lévő" ügyet.
A BorsodChem 2009 februárjában részesült utoljára állami segítségben, ekkor a társaság egy év türelmi időt kapott a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumtól (NFGM) egy korábbi fejlesztési támogatással kapcsolatban.
A vegyipari cég még 2006-ban kapott 700 millió forint támogatást egy fejlesztésre, amelyhez létszámmegtartási kötelezettséget kellett vállalnia. Így amennyiben elbocsátásra került volna sor, úgy a társaságnak kamatostól kellett volna visszafizetnie a támogatás összegét - mondta Garamhegyi Ábel külgazdaságért felelős szakállamtitkár korábban az MTI-nek. A felek arról állapodtak meg - egyelőre csak szóban -, hogy a BorsodChem megtartja az alkalmazottait, viszont egy évig nem kell visszafizetnie a támogatást. A BorsodChem pedig egy év múlva az eredeti fejlesztésre fordíthatja a pénzt, ha a piac menete ezt megengedi.
Budai Bernadett kormányszóvivő februárban arról számolt be, hogy a vállalat és a kormány közötti megállapodás értelmében átütemezik a BorsodChem támogatásához kapcsolódó szerződéses kötelezettségeket, az MFB pedig közreműködőként segíti a cég további fejlesztéseinek megvalósulását. Az Európai Bizottság 2006 novemberében engedélyezte, hogy a brit szigeteken bejegyzett Permira befektetési társaság megszerezze az ellenőrzést a BorsodChemben. A Permira alapokhoz tartozó First Chemical Holding Vagyonkezelő Kft. ezt megelőzően, 2006 szeptemberében tett nyilvános vételi ajánlatot a BorsodChem valamennyi részvényére, 3000 forintos árfolyamon.