Több tízmilliárd uniós támogatást bukhatnak el a cégek
Nagyon úgy tűnik, túl korán aggódott a kormányzat, hogy az előző hatalom leköltötte az uniós támogatások nagy részét, és alig maradt szétosztani való. Az elhúzódó válság miatt ugyanis a támogatást elnyert vállalkozások közül egyre többen nem tudják megvalósítani tervezett beruházásaikat – állítja a támogatásokat elnyert vállalkozások számára pályázati garanciát vállaló Start Tőkegarancia Zrt..
Ahogy mondják, most már harmadik éve tapasztalják, hogy egyre kritikusabb a helyzet, s mind több példa van arra, hogy a pénzt elnyert cégek kénytelenek felfüggeszteni a projekt megvalósítását, vagy kitolják a megvalósítási határidőt, sokszor pedig egyszerűen bele sem kezdenek a megvalósításba. De azok a vállalkozások sincsenek jobb helyzetben, amelyek minden áron be akarják fejezni a fejlesztésüket, mert nem szeretnék elveszíteni a közösségi pénzt: piac és önerő finanszírozásának hiányában kudarcra vannak ítélve.
A Start Zrt-hez beérkezett pályázati garancia-igénylések minőségének, a projektek megalapozottságának és megvalósíthatóságának alakulását jól tükrözi az elutasított igénylések arányának növekedése. Míg a válságot megelőző évben, 2008-ban, az elutasított igénylések aránya az összes beérkezett közül 25 százalék volt, értékben pedig 35 százalék, addig 2011 első kilenc hónapjában a számok 64, illetve 74 százalékra nőttek, azaz több mint megduplázódtak. A rendszerben lévő, fel nem használt támogatások összértéke a több tízmilliárd forintot is elérheti, melyeket újból meg kell pályáztatni, hogy az EU által biztosított források felhasználásra kerülhessenek – írja a Start Zrt.
A rendszer gazdasági válság idején nem igazán működőképes. Egy beruházás gondolatának megszületése és a pályázat beadása között fél-egy év is eltelhet. Sikeres pályázat esetén a támogatási szerződés megkötésére a beadást követő fél-egy év alatt kerül sor. A projekt előkészítése (tervek elkészítése, kivitelező kiválasztása, megrendelés, finanszírozás biztosítása) további fél-egy évet is igénybe vehet, ezt követően kezdődik a megvalósítás. Azaz, az elhatározás és a fejlesztés megkezdése között legalább másfél, de akár három év is eltelhet, a megvalósításig pedig még négy év is, ha egy év alatt sikerül befejezni a beruházást. Még normál körülmények között is nehéz ennyi időre tervezni.
A Start óvva int attól, hogy egy cég minden áron ragaszkodjon a projektjéhez. A beruházás megvalósítása piac hiányában és finanszírozási gondok fennállása mellett, kockázatos kísérlet. A szükséges saját erőt ugyanis banki hitelből kell majd finanszírozni, ami növeli a cég eladósodottságát, ugyanakkor ha a hitel visszafizetésének forrása nem termelhető ki, a vállalkozás további likviditási problémát okoz önmagának.
Ráadásul a cégek a támogatási szerződésben vállalják, hogy a projekt fenntartási időszakában 5 százaléknál jobban nem fog csökkenni árbevételük, a pályázat beadásának évéhez viszonyítva, ellenkező esetben vissza kell fizetni a támogatást. Miután sok vállalkozásnak a válság előttihez viszonyítva ennél sokkal nagyobb mértékben csökkent az árbevétele, a vállalt feltételek teljesítésének kockázata is rendkívül magas.
A Start Zrt. 2008 és 2011 között közel 10 milliárd forint értékű támogatásra nem vállalt garanciát. Ennek alapján a meg nem valósuló projektekhez megítélt támogatások összértéke több tízmilliárd forintra becsülhető. A fejlesztés megvalósítására előírt határidő lejártával a vállalkozás elveszti a támogatást és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek lehetősége nyílik arra, hogy a fel nem használt támogatásokat új pályázat keretében meghirdesse
Az újabb pályázatoknál célszerű lenne a nyertes pályázók pénzügyi helyzetét és a támogatott projektek megvalósíthatóságát alaposabban megvizsgálni, hogy a második körben adott támogatásoknál minimális legyen a nem megvalósuló beruházások száma - véli a Start Zrt.