Tizenöt magyar cég kapott zöld utat az orosz piacra
Ha Oroszország feloldja a tilalmat, az auditált magyar, ciprusi és görög cégek azonnal felújíthatják termékeik szállítását. Görögország halat és sajtot, Ciprus szintén sajtot, Magyarország pedig marhahúst és szárnyasokat exportálhat - mondta Dankvert orosz sajtóbeszámolók szerint.
Az embargó előtt 90 magyar és hat ciprusi élelmiszer-ipari vállalat szállíthatta termékeit Oroszországba. Mostanra ez a szám Magyarország esetében 15-re, Ciprus esetében pedig kettőre csökkent - részletezte a Rosszelhoznadzor vezetője.
Görögország esetében is hasonló a helyzet. Az élelmiszer-szállítási tilalom előtt nagyjából kéttucatnyi cég exportált gyümölcsöket, például epret, őszibarackot és nektarint Oroszországba, az áprilisi helyszíni ellenőrzés eredményeként csak néhány vállalat kapott exportengedélyt az orosz féltől - közölte Dankvert, de konkrét számot a görög cégek esetében nem mondott.
Összességében a három országot tekintve a korábban auditált élelmiszeripari vállalatok kevesebb mint 20 százaléka újíthatná fel az Oroszországba irányuló exportját az orosz behozatali tilalom feloldásának esetén - hangoztatta Szergej Dankvert, aki szerint Magyarország, Görögország és Ciprus veszteségei meghaladták a 400 millió dollárt.
A három ország 2013-ban összesen 580 millió dollár értékben exportált élelmiszer-ipari termékeket Oroszországba. Ebből az összegből a behozatali tilalom alá nem tartozó termékek értéke nagyjából 150 millió dollár volt, tehát 400 millió dollárnyi kiesést okozott az embargó - mutatott rá Dankvert.
Az orosz piacot tekintve nem túl jelentős összegről van szó: 2013-ban Oroszország mintegy 15 milliárd dollár értékben importált élelmiszer-ipari termékeket. Nagyjából hatezer európai cég exportált élelmiszer-ipari termékeket Oroszországba az embargó bevezetése előtt, helyüket zökkenésmentesen vették át latin-amerikai, afrikai és ázsiai, valamint az Európai Unión kívüli európai országok termelői.
Az orosz állat-egészségügyi hatóság ellenőrei április 20-30. között végeztek helyszíni ellenőrzést azon - általuk kijelölt - magyarországi üzemekben, amelyek már korábban felkerültek az orosz hatóság által engedélyezett létesítmények listájára. Alapvetően a cégek működését vizsgálták az ellenőrök. A vizsgált 16 vállalat között nemcsak vörös húsokkal, hanem baromfival foglalkozó cégek, sőt, tejipari vállalat is szerepelt.