Tisztább az utazási jogviszony a regisztrációs jeggyel
A miniszter emlékeztetett arra, hogy a regisztrációs jegy bevezetésének célja az, hogy adatokat szolgáltasson a díjmentesen közlekedők utazási szokásairól, amelyekről jelenleg csak becslések vannak.
Hozzátette: a regisztrációnak utasjogi szempontból is jelentősége van, mivel a késések vagy baleseti károk megtérítése egyszerűbbé válhat a díjmentesen utazók számára.
Hónig Péter elmondta: a közlekedési társaságok törekszenek arra, hogy ne okozzanak kellemetlenségeket az utasoknak, Dombóváron például mozgóárusnál is meg lehet váltani a jegyet, ha a pénztáraknál túl hosszú a sor.
A díjmentesen utazók - azaz a hatévesnél fiatalabbak, a 65 évesnél idősebbek, a hadigondozottak és a menekültek - számára viszonylag hosszú türelmi idő van, július 1-ig senkit nem büntetnek meg, ha nincs regisztrációs jegye - jegyezte meg a szaktárca vezetője.
Tóth Erika, a MÁV-START Zrt. üzletszabályozási szervezetének vezetője felhívta a figyelmet: a jegy valamennyi pénztárban, a jegyvizsgálónál, elővételben, interneten és telefonos ügyfélszolgálaton keresztül is megváltható, menettérti regisztrációs jegy azonban nincs, a visszaútra külön kell jegyet váltani.
Hónig Péter az MTI kérdésére elmondta: a kísérleti időszak után egy negyedév elteltével már lehet számításokat végezni, és a 2010-es és 2011-es menetrendek összeállításánál, valamint a közlekedési fejlesztéseknél figyelembe lehet venni a valós utasforgalmi adatokat.
Amrein Károly, a Gemenc Volán Zrt. vezérigazgatója hozzátette: az árkiegészítési törvény szerint a volántársaságok árbevételük nyolc százalékát kapják meg a díjmentesen utazók után, akiknek aránya az összes utasforgalmon belül - becsléseik szerint - tíz százalék felett van.