Tiltakozik a pályázati döntési moratórium ellen az agrárkamara
A kamara közleménye szerint egész ágazatokban akadhatnak el akár évekre is a fejlesztések, ha az agrárgazdaság számára meghatározó Új Magyarország Vidékfejlesztési Programra is érvényes marad az idén április elsejétől hatályos döntési moratórium. A szervezet arra is figyelmeztet, hogy tetemes mennyiségű és értékű kártérítési pert indíthatnak a közigazgatás ellen a pályázatok elbírálásának csúszása miatt a gazdálkodók.
A kormány korábban rendeletet alkotott arról, hogy 2010. április elseje után nem hozhat kötelezettségvállalást többek között az uniós forrásokat és pályázatokat kezelő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal és maga az agrártárca sem.
Ez azonban a kamara szerint számos, helyrehozhatatlan kárt fog okozni a mezőgazdaságban és az élelmiszer-gazdaságban.
A közlemény szerint az agrárgazdaság számára biztosított Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) források több mint 30 jogcímen érhetők el. Jelenleg és április 1-jén is több támogatási pályázat lesz pályáztatási, beadási, elbírálási, lehívási és elszámolási szakaszban.
Ezekhez szoros, korábban jogszabályban rögzített határidők tartoznak, amelyeket egyrészt a pályázóknak, másrészt az ÚMVP Irányító Hatóságának (Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH)) is be kell tartania. A döntési határidők moratórium miatti csúszása és az elszámolási határidők változatlanul hagyása azonban a támogatási igények tömegét ellehetetlenítheti- idézi a miniszterelnöknek írt levelet a szervezet.
A kamara szerint a legtöbb esetben a határidők átalakítása sem segít az ügyek menetén, ugyanis a mezőgazdasági termelést felül nem írható biológiai törvényszerűségek befolyásolják, azaz a döntések néhány hónapos halasztása akár egy év csúszást is okozhat egyes fejlesztések esetén, sőt azokról akár végleg le kell mondaniuk gazdálkodóknak.