Tévedés az európai fiskális szigor?
A Právo-ban közölt interjúban a cseh államfő úgy vélekedett, hogy már a közös pénznem létrehozása is tragikus hiba volt, s szerinte ezt ma már mindenki tudja. Az europesszimizmusáról ismert Klaus szerint tévedés a költségvetési felelősség paktumának nevezni ezt a szerződést, s ez a szerződés inkább arról szól, hogy Brüsszelben úgy gondolják, ők bizonyos dolgokhoz jobban értenek, mint az uniós tagállamok.
A szigorú költségvetési fegyelemről rendelkező fiskális paktumhoz az EU 25 tagállama csatlakozott, az elutasítók között van Nagy-Britannia és Csehország. Utóbbi a folyamat kezdetén még támogatta az egyességet, de politikai elemzők szerint a konzervatív Klaus ellenzése miatt léptek hátra a megállapodástól. A britek mindvégig ellenezték azt.
A csah miniszterelnök szerint Csehországnak három "lényeges" kifogása van a pénzügyi unió mai formája ellen, s ez az oka annak, hogy nem csatlakozott a megállapodáshoz. Petr Necas konkrétan azt kifogásolta, hogy Csehországnak korlátozott lehetősége lenne részt venni az euróövezet csúcstalálkozóin, hogy a szerződés nem fordít kellő figyelmet az adósságkritériumra, illetve hogy Csehországban nem világos a dokumentum jóváhagyási folyamata.
A kormányfő nem zárta ki, hogy Csehország később mégis csatlakozik a megállapodáshoz. "Kifogásaink nem azt jelentik, hogy később ne csatlakozhatnánk a szerződéshez" - jegyezte meg.