Tényleg az MKB-ról tárgyal az OTP?
Közleményben reagált az MKB eladásáról az utóbbi napokban megjelent cikkekre, információkra a bank tulajdonosa, a német Bayerische Landesbank (BayernLB). A hírek szerint az MKB az egyik abból a két magyarországi pénzintézetből, amelynek megvásárlásáról az OTP tárgyalásokat folytat.
A BayernLB nem cáfolja, igaz, nem is erősíti meg, hogy a kérők között ott van az OTP. Úgy fogalmaznak: "Tagadhatatlan, hogy az MKB kiemelkedő piaci reputációja és a restrukturálására tett, eddigi sikeres erőfeszítések miatt folyamatos a bank iránti érdeklődés. A BayernLB nem biztosított kizárólagosságot egyetlen potenciális vevőjelöltnek sem, valamint nem folytat előrehaladott tárgyalásokat egyetlen érdeklődővel sem."
A BayernLB emellett arra is emlékeztet közleményében, hogy az Európai Bizottsággal kötött megállapodásnak része az MKB értékesítése, ám a bankot legkésőbb 2016 végéig kell eladni, így nincs szó azonnali értékesítési kényszerről. A pénzintézet szerint az MKB által követett aktuális stratégiai irány tovább növeli a bank értékét. Az MKB menedzsmentje pedig minden támogatást megkap a BayernLB-től a bank értékének maximalizálására irányuló munkájához.
Csányi Sándor elnök-vezérigazgató hétfőn, az InfoRádiónak adott interjúban beszélt arról, hogy az OTP két, kivonulást tervező külföldi befektető magyarországi leánybankjára pályázik. Megfogalmazása szerint az egyik pénzintézetre már – írásos, igaz, nem kötelező érvényű – ajánlatot is tettek, míg a másik bank esetében az utolsó tárgyalásos fázisban vannak.
A bankvezető arra a kérdésre, hogy a tárgyalások mikor zárulhatnak le, úgy válaszolt: "ezeknek a kimenete három-négy hónap". Márpedig, ha ezt, és a BayernLB nyilatkozatát (mely szerint egyik érdeklődővel sem folytat előrehaladott tárgyalásokat, a bank számára pedig nem sürgős az eladás) egymás mellé tesszük, akkor lehet, hogy mégsem az MKB az OTP egyik célpontja.
A múlt héten az Origónak nyilatkozó Csányi Sándor ugyan arról beszélt, hogy az OTP nem világítja át az MKB-t, a hírportál most pénteken azonban arról számolt be, hogy információja szerint nem is "klasszikus átvilágítás zajlik" a banknál, mivel erre voltaképpen nincs is nagy szüksége az OTP-nek. Az Origo szerint az utóbbi fél-egy évben több tíz munkatárs és középvezető került át az MKB-ból az OTP-be, ráadásul egy éve ott ül a bank igazgatóságában Erdei Tamás, aki másfél évtizeden keresztül volt az MKB első embere. Csányi Sándor tehát akkor is mindent tudhat az MKB-ról, ha az emberei akár egy percre sem teszik be a lábukat az MKB Váci utcai székházába – fogalmazott cikkében a hírportál.
Ezzel kapcsolatban az OTP-nél lapunknak úgy reagáltak, hogy a bank anélkül nem vásárol meg egy pénzintézetet, hogy azt át ne világítaná. Az MKB esetleges megvásárlásával, illetve az egyéb akvizíciós célpontokra vonatkozó kérdéseinket azzal hárították el, hogy a Csányi Sándor által, az InfoRádiónak adott interjúban említett két ügylet közül még egyik sincs abban az állapotban, hogy további felvilágosítást adjanak róla.