Temetik az euróövezetet
"Kritikus szakaszba" jutott az euróövezet, és valószínűleg már a következő néhány hét eseményei eldöntik, hogy a valutaunió "merre veszi az irányt" - áll a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő csütörtökön Londonban összeállított helyzetértékelésében.
Egy másik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) ugyancsak csütörtökön ismertetett új előrejelzésében egyértelműbben fogalmaz: a tagországoknak a következő években egyre kíméletlenebb politikai és gazdasági körülményekkel kellene megbirkózniuk ahhoz, hogy az euróövezet legalább részleges összeomlása megelőzhető legyen, és "csekély" annak valószínűsége, hogy sikerrel járnak.
A CEBR elemzői közölték: véleményük szerint ebben a helyzetben gyakorlatilag biztos, hogy az euróövezet jelenlegi formájában megszűnik.
A Standard & Poor's elsősorban a bankok helyzetére összpontosít csütörtöki elemzésében, kiemelve: az ötven legnagyobb európai bank közül a cég 27 esetében leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben, vagy ennél még hamarabbi osztályzatrontásra utaló negatív felülvizsgálatot folytat.
Eközben a német kancellár Berlinben úgy fogalmazott: Németország ereje nem végtelen és egyedül nem tudja megoldani az euróövezeti válságot.
Angela Merkel a mexikói G20-csúcson képviselendő német álláspontot ismertetve a Bundestagban - a német törvényhozás alsóházában - elmondta: arra számít, hogy a június 18-án kezdődő találkozón minden egyéb témánál hangsúlyosabban jelenik majd meg az euróövezeti válság, és "a világ szeme ismét Németországra szegeződik".
Németország az európai egységfolyamat és a világgazdaság fejlődése szolgálatába áll, de lehetőségei korlátozottak, ezért nem szabad olyan módszerrel kezelni a válságot, amely "végül felemészti Németország erejét".
Hangsúlyozta: nem a leggyorsabb, hanem a legjobb eszközöket kell megtalálni. A külön-külön felhalmozott tartozás szétterítése a közösség egészére "látszólag egyszerű" megoldás. De éppen a remélt hatással ellentétes eredménnyel jár - utalt a közös euróövezeti kötvény elképzelésére.
Tüneti kezelés helyett a válságot kiváltó problémákat kell megoldani, vagyis a túlzott eladósodás, a hiányos versenyképesség és a közösen vállalt szabályok megszegéséből fakadó hitelességi deficit kihívására kell választ találni - mondta.
Hozzátette: üdvözli a madridi kormány elhatározását, hogy külső támogatást igényel a bankrendszer stabilizálásához. "Minél hamarabb kér Spanyolország segítséget, annál jobb" - mondta. A német kancellár szerint a banki stressztesztek nem mutatták meg teljes mélységében a spanyol problémákat. Rzért hasznosnak tartaná, ha az Európai Központi Bank erősebb felügyeleti jogosítványokat kapna.
A G20-csoport a legfejlettebb és a legnagyobb feltörekvő államokat, valamint az EU-t mint intézményt fogja össze. A hétfőn kezdődő kétnapos tanácskozást Los Cabosban rendezik.