Brüsszel védi az olcsó tejet

Tartja a tejpiaci reform menetrendjét az Európai Bizottság. A testület több tagállam - köztük Magyarország - kérésére sem tárgyal olyan változtatásokról, amelyek ellensúlyozhatnák a tej árcsökkenését. A magyar termelőknek az a baja, hogy rájuk ömlik az olcsó import tej.

Nem kívánja újratárgyalni az Európai Bizottság a tejpiac reformjáról tavaly hozott európai uniós döntéseket, köztük a fokozatos kvótanövelést - adta értésre Mariann Fischer Boel biztos hétfőn Brüsszelben, az EU-tagországok mezőgazdasági minisztereinek találkozóján.

A tejpiaci helyzet témaköréhez Magyarország, Ausztria, valamint a hozzájuk csatlakozó Németország, Szlovénia és Szlovákia emlékeztetőt nyújtott be a miniszteri tanácshoz, olyan nem hagyományos intézkedéseket kérve, amelyek ellensúlyozhatják az árcsökkenés folyamatát.

Az uniós tejpiacon jelentősen visszaestek az árak a nemzetközi keresleti-kínálati helyzet, illetve a 2006-os és a tavalyi reformok nyomán, amely utóbbiak a termelés bővítésének irányába hatottak. Tavaly kvótanövelésről, illetve a kvóták fokozatos eltörléséről döntött a miniszteri tanács.

Fischer Boel leszögezte, hogy a bizottság hajlandó támogatási intézkedésekről tárgyalni, de elutasítja a kvótákra vonatkozó korábbi döntések felülvizsgálatát. Ez szerinte nem oldja meg a problémát, és a termelőkben csak bizonytalanságot keltene, ha Brüsszel ellentmondásos üzeneteket küld.

A biztos úgy vélte, hogy a termelés idén és jövőre is 4-5 százalékkal a kvótaplafon alatt marad uniós szinten. Hozzátette, hogy az unió már szinte minden támogatási lehetőséget kihasznált az ágazatban, és ami még maradt, "nem lenne hatékony a jelenlegi körülmények között".

A fent említett országok mindazonáltal nem mennyiségi korlátozásokat kérnek, hanem egyebek között az intervenciós mennyiségek növelését, az exporttámogatás fokozott biztosítását, valamint a tejpor felhasználásának engedélyezését állati takarmányként. Azt is sürgetik, hogy a bizottság már idén végezze el azt a piacelemzést, amelyet a eredeti tervek szerint jövőre kellett volna elkészítenie.

A tavalyi reformdöntés értelmében a tagországok tejtermelési kvótái a jövőben évi egy százalékkal emelkednek, majd 2015-re megszűnnek. Magyarország már tavaly jelezte, hogy ez a döntés nyerstej-exportőrként hátrányosan érinti, és azt nemzeti hatáskörben igyekszik ellensúlyozni.

A kvótanövekedés azért jelent gondot a magyar tejtermelőknek, mert ők ma képtelenek ezt kihasználni, miközben ezáltal nagyobb mennyiségű import tej érkezhet az országba. A helyzetet mostanra valamennyit enyhítette, hogy a forintgyengülés jelentősen rontotta az importálók helyzetét.

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.