Távozott az Apple legendás vezetője
Kattintson a képre, galéria nyílik!
Steve Jobs bejelentése meglepetésként érte az iparági szereplőket, annek ellenére, hogy a legendás vezérigazgató már jóideje betegszabadságon van. A Bloomberg jelentése szerint az igazgatóságnak írott levelében úgy fogalmazott: eljött az a nap, amikor már nem tudja ellátni kellő mértékben feladatait.
Levelében azt is kifejti, hogy amennyiben a társaság igazgatótanácsa jónak látja, akkor az Apple elnökeként tud és szeretne tovább dolgozni. Kitért az utódlás kérdésére is, lehetséges vezérigazgatóként szerinte Tim Cookot kellene kinevezni. A cég ügyvezető igazgatója már amúgy is ellátta a Apple vezetését, hiszen Steve Jobs betegszabadsága óta az ő kezében van az irányítás.
A Szilícium-völgy gurujának visszavonulása a jelek szerint annak ellenére váratlanul érte a piacokat, hogy Jobs-ról évek óta tudják, komoly betegséggel küzd. A bejelentés a New York-i értéktőzsde zárása után lett nyilvános, ám a börze elektronikus kereskedésében mintegy 6 százalékkal zuhantak az Apple részvényei.
Elemzők ugynakkor hangsúlyozták nem feltétlenül ad okot a döntés a aggodalomra. Steve Jobs munkamódszere és a termékfejlesztések kapcsán képviselt szemlélete már olyan mélyen beleívódott cége mindennapjaiba, hogy az Apple-t nagyon nehezen lehetne a mostani pályájáról más irányba vinni. Ugynakkor természetesen bőven akadnak kétkedők is, akik szerint az ikonikus vezető által teremtett lendület néhány évig még biztosan kitart, azt követően viszont látszódni fognak a hanyatlás jelei. Utóbbiak most elsősorban egy mondatot szajkóznak: "Steve Jobs maga az Apple".
A társaság - immár korábbi - vezérigazgatójával kapcsolatban csaknem tíz éve lehetett először betegségről hallani. Akkor hasnyálmirigyrákot állapítottak meg nála. Azóta többször is állt hosszabb ideig kezelés alatt, s a közelmúltban májátültetésen is átesett. Ugyanakkor az iPad 2 táblagép idén márciusi bemutatóján és az Apple éves, júniusi fejlesztői konferenciáján is megjelent, s ez reménykedésre késztette a vállalat híveit.
A részben arab-amerikai Jobs stratégaként végigkísérte az Apple összes nagy termékét: a Mac-et, az iBook laptopot, az iPod lejátszót, az iPhone okostelefont, az iPad táblagépet. "Steve Jobs, mindannyian imádkozunk az egészségedért. Tetszik, ahogyan jövőképpel rendelkezel a digitális élmény könnyebbé és jobbá tételére. Szeretünk téged és az Apple-t!" - így foglalták össze jelentőségét véleményformálók ezrei a közösségi oldalakon, még januári, ideiglenes visszavonulásakor.
Az tőzsdei reakciók annak tükrében meglepőeknek mondhatóak, hogy július végén az Apple második negyedéves eredményeinek ismertetésével egy napon a Wall Street Journal három, igen jól informáltnak és bennfenntesnek számító újságírója már megszellőztette, hogy az Apple igazgatóságának néhány tagja esetleg Steve Jobs vezérigazgató utódját keresheti. Magát az információt, akkor valóban meglepőnek tartották, ám ekkor kizárólag a ceg gazdálkodási eredményei járhattak a szemek előtt, amelyek lenyűgözően alakultak. Az új negyedéves eredmények szerint a vállalat tavaly óta megduplázta profitját, hétmilliárd dollár fölé növelve azt, árbevételét pedig 82 százalékkal bővítette.
A konkrét információk szerint akkor az igazgatótanács néhány tagja felvette a kapcsolatot a felsővezetők kiválasztásában jártas cégekkel – az újságíróknak e fejvadász cégek vezetői erősítették meg az információt, hozzátéve: a beszélgetéseken az igazgatósági tagok nyilvánvalóvá tették, semmiféle felhatalmazással nem bírnak a cég részéről.
A fejvadászguruk értékelése szerint inkább csak puhatolózó, tájékozódó eszmecserékről volt szó, mind a megbízók, mind pedig a toborzók részéről felmerül ugyanis a kérdés: mit tudnak tenni ezek a fejvadászok, ha előáll egy olyan helyzet, amikor egy hasonló pozíciókkal bíró cég élére kell első számú vezetőt keresni.
A fejlemények szerint most eljött ez az idő, de egyelőre házon belülről érkezik az új vezérigazgató.