Tavaly szeptemberi szinten a magyar kockázat

Tavaly szeptember végi szintre csökkent a magyar öt éves CDS-árazazás a londoni CMA Datavision tanácsadó vállalat jegyzésében.

Péntek délelőtt az öt éves magyar szuverén adósságra köthető CDS ügyletek árazása 500,0 bázispontra csökkent a csütörtök délutáni 507,0 bázispontról.

A szuverén adósságtörlesztésre köthető biztosítási ügyletekből képzett származékos befektetési termék a Credit Default Swap (CDS) árazását a piacok tapasztalati alapon a szuverén országkockázat alakulásának egyik legmegbízhatóbb indikátorának tekintik. (Az 500 bázispontos CDS-árazás azt jelenti, hogy tízmillió euró 5 éves lejáratú magyar kötvényadósság törelsztésbiztosítási díja évi 500 ezer euró.)

Utoljára tavaly szeptember vége felé volt 500 bázispont alatt a magyar CDS-árazás: a CMA Datavision jegyzésében szeptember 21-én 487,6 bázisponton, 22-én pedig már 525,2 bázisponton állt.

A magyar CDS-árazás akkori emelkedése a nemzetközi befektetői hangulatban bekövetkezett negatív fordulatnak volt köszönhető.

Tavaly szeptember 21-én az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kétnapos monetáris tanácsülését követően a gazdaságot fenyegető "számottevő negatív kockázatokra" hivatkozva szeptember 21-én este jelentette be a jelzálogpiaci és vállalati kamatszinteket mérséklése érdekében a hosszú lejáratú államkötvények hozamát csökkenteni hivatott, a piacok által "Csavar hadműveletnek" (Operation Twist) nevezett portfolió-átalakítási programját. A művelet keretében a Fed hosszabb lejáratú papírokat vásárolt a rövidebb lejáratú papírok eladásából befolyt pénzek felhasználásával.

A Fed tanácsülést követő tájékoztatójában a gazdasági kilátásokról alkotott borús kép kockázatkerülési hullámot indított el a nemzetközi piacokon, jelentős gyengülést idézve elő a kockázatosabb befektetési eszköznek tekintett devizák körében, gyengítve az euróövezeti stabilitási aggodalmakkal egyébként is terhelt eurót.

Az euró 2011. szeptember 22-én reggelre 1,3550 dollárra gyengült az előző napi 1,3750-es árfolyamszintröl. 2012. március 2-án az eurót 1,3250 körül jegyezték.

A forint árfolyama 2011. szeptember 21-én 287 és 293, 22-én pedig 292 és 295 forintos euró jegyzések között alakult. Az euró jegyzése 2012. március 2-án péntek délelőtt 288,50 forint környezetében ingadozott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.