Takaréklángon az ipari forradalom
Májushoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index 1,2 százalékkal nőtt júniusban. Év eleje óta viszont 1,6 százalékos elmaradást halmozott fel az ágazat az egy évvel ezelőtti hasonló időszakéhoz képest.
Az ipar tavaly szeptember óta tartó gyengélkedése áprilisban megszakadni látszott, az addigi negatív adatokat egy kiugrónak számító 5,3 százalékos éves szintű bővülés követte. Májusban azonban ismét 2,1 százalékos éves visszaesést mutattak ki, amelyet elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csökkenése okozott, ezt még a járműgyártás bővülése sem tudta kompenzálni.
Akkor a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 13,3 százalékkal csökkent. Ezen belül a legjobban, 17,5 százalékkal a híradás-technikai berendezések szakágazat termelése zuhant. A járműipar 10,1 százalékkal növelte termelését májusban, ennek köszönhető, hogy az ipari visszaesés nem lett nagyobb.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője 0,2 százalékos visszaesést várt, a most közölt adat nem okozott számára nagy meglepetést. Ahogy egy hónappal ezelőtt, most is úgy látja, hogy a tendencia biztató, s a következő hónapokban is a járműgyártás adhat lendületet az ipari termelésnek, mivel az Audi autógyára júniusban állt termelésbe, míg a Suzuki visszatért a kétműszakos termeléshez. A kilátásokra nézve bíztató, hogy bár megtorpantak, azonban a német bizalmi indexek jóval a tavaly őszi szint felett tartózkodnak.
Tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés, míg idén az Audi győri üzemének júniusi elindulásával, a Mercedes és az Opel üzemek kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt és az év második felétől várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 3 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása.