Takarékbank: az utolsó negyedévben már növekszik a gazdaság
A gazdasági növekedést tekintve körülbelül most lehetünk a mélyponton. A visszaesés hamarosan emelkedésbe fordul át - mondta egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Suppán Gergely, a Takarékbank elemzője. Ezek alapján az utolsó negyedévben már a gazdaság pozitív növekedésére lehet számítani negyedév/negyedév alapon. Éves összevetésben a harmadik negyedévben 6,8 százalékos, míg a negyedikben 4,1 százalékos visszaesésre számítanak a hitelintézetnél.
Ez többi között köszönhető annak is, hogy az ország exportpiacai a várnál gyorsabban térnek magukhoz - tette hozzá az előzőekhez Ádám Zoltán, a bank elemzési osztályának vezetője. E mellett nem mellékesen az elsősorban exportpiacokra termelő vállalatok esetében a készletleépítések már véget értek, éppen ezért a termelés élénkülése ezeknél a társaságoknál hamarosan érzékelhető lesz.
Ennek következménye az, hogy ezeknél a vállalatoknál leépítések már nem nagyon lesznek. Elbocsátásokra elsősorban a belföldi szolgáltató cégeknél lehet még számítani. Ezzel együtt azonban a munkanélküliségi mutató jövő tavaszra érhet a csúcsra - vélik a bank elemzői - , ami szezonális okokkal magyarázható, például a mezőgazdaságban kevesebb munkavállalóra van szükség. A kedvező fejlemények következtében - szemben a kormány által előrejelzettel - a Takarékbank részéről már arra számítanak, hogy az éves átlagos GDP növekedés már pozitív, 0,5 százalékos lesz.
Segíti ezt az is, hogy a lakossági fogyasztás a jövő év elején már élénkülést mutathat különösen a megemelt, új személyi jövedelemadó sávok miatt. Az év második felében ez vélhetően felgyorsul, miután addigra a bázishatások - így például az áfaemelés - kiesnek.
Az infláció Suppán Gergely véleményen szerint decemberben érheti el a csúcsot. Ennek egyik magyarázata, hogy az áfaemelés még mindig tovább növelheti az árakat. Ráadásul arról sem szabad megfeledkezni, hogy tavaly év végén alacsonyak voltak az üzemanyagárak, és ez most gerjeszti az inflációt. Ezzel szemben a távhőszolgáltatók jelentős mértékű árcsökkentése, valamint a gázárak októberi mérséklése fékezi a pénzromlás ütemét.
A jegybanki alapkamat esetében ma már kevéssé markáns az infláció alakulása. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára a piaci stabilizáció, a kedvező hangulat és a befektetői bizalom sokkal többet nyom a latban - vélik az elemzők. Hogy ezek a magyar piac esetében megmaradhassanak, fontos a kiszámítható monetáris politika fenntartása. Éppen ezért Suppán Gergely úgy gondolja az MNB folytatja az 50 bázispontos mérsékléseken alapuló kamatcsökkentési politikáját. Így jövő hétfőre is ilyen mértékű vágást vár, hozzátette azonban nem ez lesz az utolsó az évben.