Darth Vader a kazánfűtő? - Szuperlézer Pécsett
Sánta Imre, a beruházó Dél-dunántúli Kooperációs Kutatási Központ (DDKKK) igazgatója az átadást megelőző sajtótájékoztatón elmondta: az egykori kereskedelmi épületből 200 millió forintból kialakított, 1.600 négyzetméteres lézer központban a DDKKK munkatársai, valamint 19 partner vállalkozás irodái és speciális laboratóriumai kaptak helyet.
Az együttműködés célja a lézertechnológia fejlesztése, a lézer alkalmazásával kidolgozott eljárások, termékek piacra juttatása, amely ha közvetlenül nem is, közvetetten élénkítő hatással lesz a Dél-dunántúli Régió gazdaságára. Szeretnék, ha a központ a térség innovációs motorja lenne, a jövő kihívásainak megfelelő iparágak meghonosításával.
Sánta Imre utalt rá, hogy bár a lézerek az 1960-as évek óta "nem szolgálnak nagy szenzációkkal", de alkalmazásuk az élet számos területén elterjedt, sőt, immár nélkülözhetetlenné vált.
A Pannon Lézer Központban a különleges lézerek fejlesztése mellett lézereken alapuló orvosi eszközökkel, anyagvizsgáló mérőműszerekkel, anyagmegmunkáló eljárásokkal, valamint megújuló energiák felhasználásával kapcsolatos kutatásokat folytatnak, s koordinálnak régiós, nemzetközi kapcsolatrendszerben.
Az igazgató példaként hozta fel, hogy kutatják, miként használható a lézer a laparoszkópai műtéti eljárásoknál, olcsó napkollektorok kifejlesztésénél, s egyebek mellett szalmatüzelésű gabonatároló építésénél. Megjegyezte: kutatóik számára fontos irány a szuperlézerrel, az ELI-vel (Extreme Light Infrastructure) kapcsolatos kutatásokban való részvétel is. A berendezés építésére Magyarország is pályázik szegedi helyszínnel.
Sánta Imre elmondta azt is, hogy a Pannon Lézer Központ tetején épül fel Pécs első, 20 kilowattos naperőműve, amely jelentősen hozzájárul az intézmény energia-ellátásához.