Szupergyors adatátvitelt tesztelhetnek a készenléti szervek

A világon először a magyar készenléti szervek is tesztelhetik a Tetra „második generációját”, vagyis a hálózat megnövelt kapacitású adatátviteli képességét. Mindez annak köszönhető, hogy a magyar hálózatot üzemeltető Pro-M Zrt. bevezeti a hálózatot építő európai cég, a Cassidian új szolgáltatását.

A Fortecor Tetra Enanched Data Service szolgáltatás a Tetra technológiát használó magyar készenléti csoportkommunikációs hálózatra, az EDR-re új lehetőségként integrálható. Így a rendszer alkalmassá válik a szélessávú adatátvitelre. A működő pilot-hálózatot a holnap kezdődő iparági konferencián a Tetra World Congress-en mutatják be – ahová több, mint négyezer szakembert várnak a világ minden pontjáról.

- Ez is bizonyítja, hogy a készenléti szervek által ma használt hálózat a világ élvonalát képviseli – mondta Mihályi Gábor, a rendszert üzemeltető Pro-M műszaki és üzletfejlesztési igazgatója. Ezzel a különböző bevetési egységek gyorsan juthatnak hozzá a mentéshez szükséges képhez, adathoz vagy épp videóhoz.

- Ez a hálózat akkor is működik egy elképzelt vészhelyzetben, amikor már semmilyen más hálózat nem működik – mondta Jean-Marc Nasr, a Cassaidian biztonsági és távközlési megoldásokért felelős vezetője. - Tűzoltók, rendőrök, mentők, gyors reagálású egységek tagjai és más életmentő feladatot ellátó felhasználóink, akik azt várják a rendszerektől, hogy hosszú távon is kiemelt megbízhatóságot biztosítsanak – tette hozzá.

Az új rendszer megvásárlásával a Magyarországon üzemelő EDR rendszer adatátviteli képessége a jelenlegi képesség negyvenszerese lesz, de legalább olyan megbízhatóságot szavatol, mint a hang esetében. Ezzel egy balesetnél lehetővé válik, hogy a mentők a sérülés képeit továbbíthassák a kórházba, vagy akár arra is, hogy a beteg korábbi leleteit, felvételeit megküldjék egy baleset helyszínére.

- Ez egy lehetőség, senkinek nem kötelező használni, viszont maga a hálózat képes rá. Az adatelérés biztonsága közel száz százalékos lesz. A holnap kezdődő Tetra világkongresszuson élőben megtekinthető szolgáltatás tesztelése ma kezdődik. A további lépésekről a hálózatgazda Kopint-Datorggal, a kormánnyal és a szállítóval közösen kell dönteni – tette hozzá Kozma Béla, a hálózatot üzemeltető Pro-M Zrt. vezérigzagatója. Leszögezte: a fejlesztés kockázatát a tulajdonos Magyar Telekom vállalta azzal, hogy döntött erről a tízmilliós nagyságrendű fejlesztésről. Az EDR szolgáltató Kopint Datorg-gal még nem tárgyaltak a gyors adatszolgáltatás igénybevételéről, arra majd a sikeres teszteket követően kerülhet sor. Egy esetleges kedvező döntés esetén a szélessávú funkciók legkorábban 2012-ben válnak elérhetővé a készenléti szerveknek.

De milyen gyorsaságot biztosít az új fejlesztés, a ma elérhető Tetra alapú adatátvitelhez képest? Míg egy személy azonosítása során például egy kép átvitele tíz másodpercbe telik, az új rendszerrel ugyanez 2 másodperc. Vagyis ennyiben kerül, hogy valakiről beazonosítsák, hogy veszélyes-e vagy sem.

Nemcsak a sebesség növelése fontos, hanem a kapacitásé is: az egyik legfontosabb szolgáltatás a helymeghatározás – például a járműkövetés esetében - kapacitása megnyolcszorozódik az új technológiával, vagyis, a helyzetmeghatározás sokkal inkább valós idejű lesz. A rendszer teljesen kompatibilis más szállítók megoldásaival, így a Cassidian hamarosan közös teszteket indít majd a Motorolával is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.