Születőben az eurózóna legnagyobb bankja

A belga Fortis pénzügyi csoport rekord nagyságú 28 milliárd eurós veszteséget könyvelhetett el tavaly, szemben a 2007-es év 4 milliárdos nyereségével. A holding most vezetése arra ösztökéli a részvényeseket, hogy jövő heti közgyűlésükön szavazzák meg a vállalat eladását a BNP Paribas-nak.

A Fortist még tavaly októberben, a banki összeomlások első körében kellett megmentenie a Benelux-államoknak, elejét véve egy nagyobb pénzügyi katasztrófának. Akkor a holland kormány átvette a Fortisnak a Hollandiában működő banki üzletágát, míg Belgium és Luxemburg az országukban üzemelő banki és biztosítói üzletágat államosították majd kínálták fel megvételre a BNP-nek.

A Fortist a holland ABN Amróért vívott árharcban, majd a pénzintézet feldarabolásában szerzett gyógyíthatatlan sebet csakúgy, mint a szintén állami segítségre szorult brit Royal Bank of Scotland. Hamar kiderült, hogy a cégért kifizetett és hitelből fedezett vételár kidobott pénz volt csupán.

A Fortis, a BNP és a belga kormány illetékesei március elején folytatott tárgyalásaikon abban egyeztek meg, hogy a franciák 2,9 milliárd euróért megkapják a részvények 75 százalékát, vagyis az első ajánlatot 510 millió euróval fejelik meg. A belgák garanciát kaptak arra is, hogy a cég biztosítói üzetága, a Fortis Insurance International fennmarad. Ez egyébként a tavalyi évet is a zöld mezőben zárta, igaz csak 6 millió eurós nyereséget tudott felmutatni, szemben a tavalyelőtti 40 millióval. Ellenben megszabadult 639 millió eurón nyilvántartott, ám valójában teljesen elértéktelenedett s befektetési portfoliójától. A BNP-Fortis egyesüléssel az eurózóna legnagyobb betétállományú bankja jöhet létre.

Ha a részvényesek is úgy akarják, új korszak kezdődik a Fortis életében, ezt eredményezi a tőkeerős BNP-vel való egyesülés - győzködte üzenetében a részvényeseket Karel De Boeck vezérigazgató. A Reuters szerint az ügyletet veszélyeztető faktorok közül a kínai Ping An Insurance áll az első helyen, ugyanis a 5 százalékos részvénycsomagjával neki van a legnagyobb beleszólása a dolgok menetébe. A kínai biztosító társaság álláspontját azonban még nem fejtette ki. arra majd az április 7-8.-ikai közgyűlésen nyílik módja. Kérdés, hogyan viszonyul az ügy újabb fejleményeihez a sértődött belga részvényesek egy csoportja, amely már kétszer is sikerrel torpedózta meg a bíróságon a franciák hatalomátvételét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.