Sztrájkra szólít fel az Opel üzemi tanácsa
Klaus Franz, az üzemi tanács vezetője szerda reggeli nyilatkozatában bejelentette, hogy figyelmeztető jellegű munkabeszüntetésekkel kívánnak tiltakozni az ellen, hogy a General Motors (GM) a korábbi előzetes megállapodás ellenére nem járul hozzá az Opel eladásához a Magna osztrák-kanadai autóipari beszállítói vállalatnak. A sztrájkot a szakszervezetek is támogatásukról biztosították.
Klaus Franz szerint a figyelmeztető sztrájkot csütörtökre tervezik, azok Németországban kezdődnek, de a többi európai Opel-üzemre is kiterjednek.Az európai Opel-üzemekben mintegy 55 ezer, ebből Németországban több mint 25 ezer alkalmazott dolgozik. A németországi gyárak üzemi tanácsának vezetője a General Motors döntését az Opel "fekete napjának" nevezte. Hangsúlyozta, hogy a csütörtöki munkabeszüntetésekkel a gyárbezárások, illetve az elbocsátások miatti aggodalmaikat kívánják alátámasztani.
Közben a német kormány rendkívüli ülést kezdett a kialakult helyzet megvitatására. Értesülések szerint azon részt vesz Angela Merkel kancellár is, aki hajnalban érkezett haza az Egyesült Államokból. A német kormányt rendkívül kínosan érintő döntés a repülőgépen érte őt.
Megfigyelők szerint a detroiti döntés a berlini kormányzat veresége is. A német hivatalos hatóságok és személy szerint Angela Merkel kancellár is az elmúlt hónapokban mindent megtettek annak érdekében, hogy az Opel a General Motorstól a Magnához kerüljön.
Egyelőre nem tudni, hogy a General Motors szentgotthárdi gyárában is csatlakoznak-e a németországi Opel-gyárak üzemi tanácsának sztrájkfelhívásához - közölte az MTI érdeklődésére szerdán délelőtt Vadász József, a Járműgyártók Szakszervezetének helyi elnöke. Az európai üzemi tanács délben tart telefonkonferenciát, amelybe Vadász József is bekapcsolódik, ezután tájékoztatja majd a gyár dolgozóit és méri fel egy esetleges figyelmeztető sztrájk támogatottságát.
Vadász József hozzátette: miután a GM úgy döntött, hogy mégsem adja el az Opelt a Magna osztrák-kanadai autóipari beszállítói vállalatnak, be kell majd mutatnia a jövőre vonatkozó üzleti tervét. Erre véleménye szerint alkalmat adhat az európai üzemi tanács jövő pénteki ülése, amelyen ő maga is részt vesz.
Légrádi Edit, a szentgotthárdi gyár szóvivője elmondta: egyelőre nagyon friss számukra a döntés, annyit tehetnek, hogy lefordítják a sajtóközleményeket és tájékoztatják a dolgozókat. Az esetleges átszervezésekről nem rendelkeznek semmiféle belső információval, de a legfontosabbnak továbbra is a munkahelyek megtartását tartják. A 640 embert foglalkoztató szentgotthárdi gyárban jelenleg heti négy napot dolgoznak.