Szombaton kezdődik a kilakoltatási moratórium

Szombattól április végéig senki nem kerülhet az utcára. Hatályba lép a kilakoltatási moratórium.

Pénteken megjelent a Magyar Közlönyben a téli kilakoltatási moratóriumot módosító jogszabály. Mivel a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba, így szombattól már senkit nem tehetnek az utcára otthonából. A moratórium jövő április végéig tart.

A módosítást még hétfőn nyújtotta be a parlamentnek Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető és párttársa, Balla György, az Országgyűlés pedig kedden már el is fogadta a javaslatot. A tíz éve bevezetett téli kilakoltatási moratórium minden év december elsejétől a következő év március elejéig tart. Ezt hozta előre, illetve hosszabbította meg kedden a parlament.

A kilakoltatási moratóriummal együtt a most megjelent módosítás átalakította az árfolyamgátat is, kiszélesítette a rendszerhez csatlakozni jogosultak körét. Eddig nem élhettek a lehetőséggel azok a devizahitelesek, akik 90 napot meghaladó tartozásban voltak a törlesztőrészlettel, 20 millió forintnál több hitelt vettek fel, vagy 30 millió forintnál drágább ingatlant vásároltak a kölcsönből. Ezeket a feltételeket azonban most eltörölte az Országgyűlés.

Fontos változás az is, hogy az új belépők esetében az állam most már csak akkor vállal kezességet a gyűjtőszámlán felhalmozott tartozásra, ha a devizahitel forintban számolt összege nem haladja meg a fedezetül felajánlott ingatlan értékének 95 százalékát. Mivel a 90 napon túli adósok esetében ez a mutató a jegybank adatai szerint átlag 134 százalék, így ezek az ügyfelek jelentős adósság elengedésre számíthatnak - feltéve, hogy a bank igényt tart az állami kezességre. Ám erre inkább csak akkor lehet számítani, ha a pénzintézet úgy látja: ezzel helyre tudja állítani az adós fizetőképességét.

A bankszektornak üzleti érdeke, hogy egy fennálló – fizetőképessé tehető - szerződés esetén az ügyfél visszatérjen a „normál mederbe”, a havi rendes hiteltörlesztésbe. A nem teljesítő jelzáloghiteles ügyek kezelése, a végrehajtás sok éves, költséges, minden érintett számára káros és szociálisan is megterhelő folyamat. A kedden elfogadott törvény által megerősített árfolyamgát közismert, már 170 ezer ügyfél által alkalmazott, bankszakmailag is támogatott megoldás - olvasható a Magyar Bankszövetség közleményében.

A szervezet felhívja a figyelmet: ismerve a banki gyakorlatot azt is fontos látni, hogy a hitelszerződések felmondása mintegy két hetet igényel. A parlament kedden szavazta meg a devizahitelesek megsegítéséről szóló törvényt, azóta három nap telt el. A fentiek alapján a bankszövetség elhatárolódik bármely, vélelmezett - tömeges vagy előrehozott - felmondással kapcsolatos aktivitástól, még ezek felvetésétől is. Erre a szervezet minden tagjának figyelmét fel is hívták.

Rogán Antal csütörtökön kiadott közleményében azt írta: több bank ügyfelei is jelezték szerdán és csütörtökön, hogy tartozással rendelkező ügyfelek szerződéseit hirtelen elkezdték felmondani azért, hogy a fizetési elmaradással rendelkező adósok ne léphessenek be a számukra is megnyíló árfolyamgátba. Úgy fogalmazott: "amennyiben ez a gyakorlat tendenciát mutat, azt tűrhetetlennek és elfogadhatatlannak gondolom!" A frakcióvezető arra kérte a jelzálogpiac hazai szereplőit, hogy ne gátolják, hanem segítsék a fizetési késedelemmel rendelkezők belépését az árfolyamgátba, mint írta, az adósok belépésükkel ismét fizetőképessé válhatnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.