Szombaton Moszkvában folytatódik a gázvita
A kijevi kormány közleménye, szerint a telefonbeszélgetés során a két miniszterelnök megvitatta a gázkérdéssel kapcsolatos problémák rendezésének elveit. Megvitatták továbbá az orosz gáz tranzitjának feltételeit az Európai Unióba.
Julija Timosenko emellett táviratot küldött az orosz kormányfőnek, amelyben szavatolta, hogy Ukrajna maradéktalanul továbbítja az EU-nak azt a gázt, amelyet Oroszország pumpál az ukrán tranzitvezeték-rendszerbe, kivéve azt a nyolc százaléknyi gázmennyiséget, amelyet gáztovábbító rendszert berendezései fogyasztanak (műszaki gázt).
A táviratban az ukrán kormány garanciát ad az orosz kabinetnek a műszaki gáz kifizetésére, mihelyt meghatározták az Ukrajnának szánt orosz gáz árát. Az ukrán kormány tájékoztatójában megjegyzi, hogy Putyin és Timosenko megbeszélése építő szellemű volt, ami reményt ad a gázvita során felhalmozódott kérdések rendezésére. Julija Timosenko úgy véli, hogy meg lehet találni a kompromisszumot - áll a közleményben.
Nem Oroszország diktál
A gáz ára óhatatlanul csökkeni fog az év folyamán - közölte Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, határozottan cáfolva azokat a nyugati véleményeket, hogy Oroszország diktálja a gázárakat.
Putyin az ARD német televíziónak adott interjút, amelyet csütörtökön idéztek orosz hírügynökségek.
A kormányfő arról beszélt, hogy csodálkozva nézi a külföldi tévéadásokat, amelyekben gyakorta elhangzik, hogy drága a gáz, és az adott országok kénytelenek ilyen drágán vásárolni a nyersanyagot Oroszországtól. Az orosz miniszterelnök leszögezte, hogy a gáz nem azért drága, mert Oroszországtól veszik.
"Kevesen tudják, hogy a tőlünk ezer köbméterenként 300-400 dollárért vásárolt gázt az európai országokon belül sokkal drágábban értékesítik" - mondta Putyin.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nem Oroszország diktálja a gázárakat. "Tőlünk semmiképpen sem függenek az árak, a gáz ára közvetlenül az olaj és olajtermékek piaci árától függ (...) Ezért, ha valakire haragudni kell,hát azok az olajspekulánsok, akik nem valós áruval kereskednek, hanem papírokkal" - szögezte le Putyin.
A miniszterelnök azt jósolta, hogy a gáz ára óhatatlanul csökkenni fog az év folyamán, tekintettel arra, hogy a tavalyi év végén esett az olaj ára. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gázárcsökkenésre 5-6 hónapos késéssel kerül sor.
Putyin arról is beszélt, hogy az Északi Áramlat gázvezeték kiépítése nem árt semelyik európai országnak sem, és szükség van az alternatív útvonalak keresésére az európai fogyasztók számára. "Nézzék, hogy mit tesznek a tranzitországok, ha megértik, hogy monopol helyzetben vannak. Elsősorba azt követelik, hogy a piaci áraknál alacsonyabb legyen annak a gáznak az ára, amelyet tőlünk kapnak" - mondta Putyin, utalva az orosz-ukrán gázvitára. Az orosz kormányfő közölte, hogy amennyiben nem valósul meg az Északi Áramlat, akkor Európában lesz ugyan gáz, de kevesebb lesz belőle és többe fog kerülni.