Az ukránok már tárgyalnának
Viktor Juscsenko ukrán elnök javasolta, hogy a – Kijev indítványára csütörtökön újrakezdődő – tárgyalások idejére újítsák fel teljes mértékben a december 31-én érvényes feltételek mellett a gázszállításokat mind Ukrajnának, mind az Ukrajnán az európai országok számára átmenő tranzitot.
Juscsenko e javaslatát az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint egy Dmitrij Medvegyev orosz államfőnek küldött levélben tette szerdán. Nem sokkal ennek nyilvánosságra kerülése előtt Oleg Dubina, az ukrán importőr Naftogaz vezérigazgatója közölte: az ukrán vezetékrendszer áttért az autonóm működésre, és hangsúlyozta, hogy a lakosság ellátása zavartalan, de nem kizárt, hogy néhány gazdasági létesítmény számára korlátozni kell majd a gázellátást. Azt mondta, Ukrajna január 1. óta saját gázából 72 millió köbmétert használt fel a tranzit biztosítására.
Már csak a lengyelek és a németek kapnak az orosz gázból
Az Oroszországból Csehországba és Nyugat-Európába vezető fő import- és tranzitvezetéken szerdára teljesen megszűnt a szállítás, közölték a cseh importot bonyolító RWE Transgasnál szerda reggel. - A kelet felől húzódó vezetéket éjfélkor lezárták. A szállítás nulla Szlovákiába és Csehországba - mondta az RWE Transgas szóvivője. Előzőleg az Ausztriába irányuló orosz gázexport teljes leállását jelentette az osztrák OMV olaj- és gázipari társaság is.
Egyáltalán nem kapott orosz földgázt már kedden sem Szerbia, Bulgária, Horvátország, Bosznia és Macedónia. Ausztriából és Szlovéniából 90 százalékos csökkenésről számoltak be. A szokásos mennyiség 10 százaléka érkezett Olaszországba is. Hetven százalékos volt a visszaesés Szlovákiában és Csehországban kedden, és csaknem ugyanakkora Romániában.
Megszakadt a Törökországba a Balkánon keresztül továbbított orosz gáz szállítása is, akadálytalanul jutott viszont el az orosz gáz Törökországba a Fekete-tengeren át, a Kék áramlat vezetéken keresztül. Lengyelországba is csak az előirányzott orosz gázmennyiség 15 százaléka ért el az Ukrajnából érkező vezetékeken, de oda csak a teljes orosz import töredéke jut el ezen az úton.
Németországban a gáztovábbításhoz szükséges nyomás csökkenéséről számolt be a Wingas, az orosz Gazprom gázvállalat és a német BASF vegyipari művek fele-fele arányú vegyesvállalata.
A szlovákok a biztonsági minimumon vannak
Teljesen leállt szerdára virradó éjjel Ukrajna felől a gázszállítás – jelentette be Lubomír Tuchscher, a német-francia többségi tulajdonú Szlovákiai Gázművek (SPP) képviselője. Közölte azt is, hogy emiatt szerda reggeltől korlátozzák azoknak a nagyfogyasztóknak szállított energia mennyiségét, amelyek évente több mint 60 ezer köbmétert használnak fel.
Ők mától az úgynevezett „biztonsági minimumot kapják. Északi szomszédunk hazai gáztermelése minimális, máshonnan pedig gázvezeték vagy egyéb eszköz hiányában egyelőre nem tudja pótolni a jelentős kiesést.
Szlovákia jelenleg naponta 30 millió köbméternyi földgázt használ, ugyanakkor a tározókból legfeljebb napi 20-22 millió meríthető, de a mostani hidegben még ennyi sem. - Ha rövid időn belül nem állítják helyre a szállítást, akkor tíz nap múlva már csak a háztartásoknak és a kórházaknak tudunk földgázt biztosítani – jelentette be Lubomír Jahnátek pozsonyi gazdasági miniszter, aki ma délre ismét összehívta a szlovákiai válságstábot.
Csehországnak van miből pótolni
A legnagyobb cseh földgázimportőr, az RWE Transgas még az éjjeli órákban növelte a földgázbehozatalt az úgynevezett északi útvonalon. "Pillanatnyilag sikerült bebiztosítanunk a napi fogyasztást, amely mintegy 50 millió köbméter Csehországban" - jelentette ki Martin Chalupsky, a cég szóvivője.
Az RWE Transgas nem számol azzal, hogy az orosz földgázszállítások teljes leállása a lakosságot is érinthetné. "Nem tervezünk semmilyen rendkívüli intézkedéseket" - mondta a szóvivő.
Az RWE Transgas az úgynevezett északi útvonalon Norvégiából szerzi be a földgázt."Ezek a szállítások teljes mértékben helyettesíteni tudják az orosz szállítások kiesését" - állítja a cég közleményében.
Az EU a gázellátás haladéktalan helyreállítását követeli
Az Európai Unió oroszországi gázellátásának haladéktalan és teljes helyreállítását sürgette az Európai Bizottság. Günter Verheugen, a bizottság elnökhelyettese - egyben a testület ipari biztosa - szerdai német sajtónyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság a gázellátás maradéktalan helyreállítását követeli.
Az Európai Unió elvárja, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások gyors és végleges megegyezéshez vezetnek, s a két ország közötti gázvita egyszer s mindenkorra megoldódik - jelentette ki a bizottság elnökhelyettese. "Továbbra is szoros figyelemmel kísérjük a fejleményeket" - fűzte hozzá a német ipari biztos.
Előzőleg haladéktalan tárgyalásokra hívta fel Moszkvát és Kijevet a német kormány is. Andreas Schockenhoff, a német kormány Oroszországgal foglalkozó megbízottja szerdán arra szólította fel Ukrajnát, hogy tegyen eleget a Moszkvával szembeni fizetési kötelezettségeinek. Az orosz-német kapcsolatok kormányzati koordinátora szerint ugyanakkor Oroszországnak is bizonyítania kell, hogy megbízható energiaszállító.
A legutóbbi fejlemények Németországban is újból nagy vitát váltottak ki az orosz földgáztól való függőségről. A német iparszövetség (BDI) szerdai hivatalos állásfoglalásában sürgette, hogy az energiaforrások több forrásból, és több útvonalon legyenek beszerezhetőek. Az iparszövetség ennek kapcsán kívánatosnak nevezte az olyan alternatív projektek, mint a Nabucco-földgázvezeték, s a tervezett balti-tengeri vezeték mielőbbi üzembe helyezését.
Schockenhoff kormányzati koordinátor ugyancsak hangsúlyozta az energiaellátás biztonságának szükségességét. Annak a nézetnek adott hangot, hogy az energiapolitika területén az eddigi kétoldalú megállapodásokról összeurópai megállapodásokra kell áttérni.
"Oroszország legalább annyira ráutalt az Európával való együttműködésre, mint Európa az orosz energiaszállításokra" - jelentette ki a német kormány képviselője.
Magyarországtól kér kölcsön gázt Szerbia
Szerbia biztosnak tekinthető gázmennyiséget szeretne kapni kölcsönbe Magyarországtól – nyilatkozta a szerb állami gázellátó vállalat vezetője. Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója azért utazott Budapestre, hogy magyar vezetőkkel Szerbia gázellátási gondjairól tárgyaljon. A balkáni országba kedd óta nem érkezik orosz gáz, pedig abból kellene fedezni a fogyasztás több mint kilencven százalékát. Szerbia egyetlen gázellátási útvonala Ukrajnán és Magyarországon keresztül halad.
Szerbiának nincsenek tartalékai, pillanatnyilag egymillió köbméter gázzal kell gazdálkodnia (ennek fele a hazai termelés, másik fele pedig az egyetlen szerbiai gáztározóban van), miközben a napi gázfogyasztás eddig 10 millió köbméter volt. A készlet arra sem elegendő, hogy működőképes állapotban tartsák a szerb gázhálózatot. Dusan Bajatovic szerint már megkezdődött a csőrendszer teljes kiszivattyúzása, s így még Belgrádban napi 60 ezer köbméter, Újvidéken pedig 40 ezer köbméter gáz jut azoknak a hőközpontoknak, amelyek nem állíthatók át gázolaj-felhasználásra.