Szívesen váltanak energiaszolgáltatót a cégek
Az energetikai versenypiacon a fogyasztók 20-30 százaléka váltott kereskedőt a vizsgált 2010. februári és 2013 áprilisi időpont között - közölte a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH), amely ezt kedvezőnek ítéli.
A lakosságot is magába foglaló úgynevezett "egyetemes szolgáltatásra" a fogyasztók jó része, jellemzően a cégek nem jogosultak. E körnek szabad piaci áron kell vásárolnia, viszont a lakossággal ellentétben számos versengő kereskedő közül választhatnak. Noha a szolgáltatóváltás lehetősége 2007 óta elvileg az egyetemes szolgáltatásra jogosult kör, azaz például a lakosság számára is rendelkezésre áll, nekik eddig csupán néhány cég jelent meg alternatív energiadíj-ajánlattal, ráadásul egy közülük azóta tönkre is ment.
Az összes - tehát az egyetemes szolgáltatásra jogosult és nem jogosult - felhasználót együtt vizsgálva a MEKH megállapította, hogy 2011-ben a lakossági kör 0,3 százaléka váltott áram- és 10,4 százaléka gázszolgáltatót. 2012-ben 1,6 százalék módosított áram- illetve 1,5 százalék gázszolgáltatót.
A nem lakossági piac szereplői közül 2011-ben 7,9 százalék váltott áram- és 9,7 százalék gázszolgáltatót, 2011-ben az árampiacon 13,3, a gázszektorban 3,6 százalék volt az új kereskedőt választók aránya.
A lakossági és a nem lakossági szektor 2011-es kiugró gázszolgáltatóváltási "kedve" egyértelműen egy sajnálatos eseményre, az EMFESZ csődjére vezethető vissza: akkor ugyanis az egyetlen, a lakosságnak is kedvezményes gázt nyújtó alternatív szolgáltató csődbe jutott, így ügyfelei váltani kényszerültek.
A számok 2012-es visszaesése - áram esetén azok eleve alacsony szintje - arra utal, hogy a lakossági ügyfelek számára azóta sincs az EMFESZ-éhez hasonló léptékű alternatív tarifaajánlat egyik energiapiacon sem. A lakossági körben jelenleg a Magyar Telekom illetve az Energetikai Központ ajánl bizonyos feltételekhez kötött alternatív energiadíjakat.