Szélsebes lesz az új generációs mobilnet

Egyre nagyobb az igény a széles sávú mobilinternet iránt, és az egyre dinamikusabban növekvő igények, az új eszközök megjelenése, az új alkalmazások elterjedése a későbbiekben új hálózatot is kívánhat majd. Ez nem is csoda: amikor a HSPA hálózatokat tervezték, még szó sem volt arról, hogy HD kijelzős mobilokon fogunk majd szuper minőségű videókat nézni - például a Balaton partján.

A mobilinternet elterjedése és sikere tehát egyértelműen a hálózat által biztosított nagyobb sávszélességnek köszönhető. Az élvezhető minőségű multimédiás tartalmak elterjedésével, a HD-videók és később a 3D-s képalkotás térhódításával a mobilhálózatra kapcsolódó és adatot forgalmazó mobileszközök számának drasztikus növekedésével a mostaninál is jóval nagyobb sávszélességre lesz szükség. Ezt csak próbálnak követni a jelenlegi HSPA hálózatok.

Hiába képesek már laboratóriumi szinten akár húsz megabites sebességre is az ilyen berendezések, a hálózatok fejlesztése továbbra is korlátos marad, ráadásul egyre költségesebb. Ezért, egyre több szolgáltató, hazánkban mindhárom cég teszteli a több ügyfelet nagyobb adatátviteli sebességgel, hatékonyabban ellátni képes LTE (Long Term Evolution) technológiát.

A T-Mobile elsőként számolt be az Ericssonnal közösen elkezdett tesztek első eredményeiről. Noha, a legkorszerűbb, következő generációs mobilhálózatok kereskedelmi bevezetése és szélesebb körű elterjedése még egy-két évet igénybe vesz, az addig rendelkezésre álló időszakban lehetőség nyílik az LTE hálózati eszközök és végberendezések átfogó és teljes körű tesztelésére. A felkészülés jegyében a T-Mobile és az Ericsson közös teszt keretében több lépésben vizsgálja az LTE-hálózat valós körülmények közötti működtetését.

A két cég szakemberei 2009 októberében a Szerémi úti központban kezdték meg az adat- és hangszolgáltatásra egyaránt alkalmas rendszer kiépítését. Elsőként a maghálózat (core network) elemeit telepítették, ezek beüzemelésére 2009 decemberében került sor. Az indulástól működő laborállomás segítségével a több lépcsős sebességnövelés első lépéseként, január közepétől elérhetővé vált a 48 Mbps letöltési sebesség. Az első teszteredmények is megerősítik, hogy az LTE majdani bevezetése a szolgáltatók és a felhasználók számára is jelentős lépésnek tekinthető. Az LTE ugyanis gyorsabban képes továbbítani adott adatmennyiséget, méghozzá a jelenlegi költségszint mintegy tizedéért.

A több szakaszban, valós körülmények között zajló LTE-teszt során az adatátviteli sebesség jelentős növelése a fő cél. Fontos azonban az is, hogy a kísérleti és az első generációs, kereskedelmi forgalomban már elérhető berendezések lehetőségeit is megfelelően feltérképezzék. A teszt további fázisában a jelenlegi 3G rendszerénél négyszer nagyobb nagyobb (mintegy 20 MHz) sávszélességű rádiócsatornán működő LTE-teszthálózaton várhatóan elérhető lesz a 100 Mbps maximális letöltési sebesség.

A cikk a T-Mobile támogatásával jött létre.

T-Mobil vezérlő központ
T-Mobil vezérlő központ
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.