A készpénzhasználat utal a szürkegazdaságra
Összesen 22 milliárd euró, a magyar GDP 24 százaléka marad rejtve az állam elől – állapította meg a Visa Europe megbízásából készített száznál több országot vizsgáló kutatása.
(Fontos megkülönböztetni a szürke gazdaságot a feketétől: a különbség, hogy a szürke bevételek forrása nem törvényellenes tevékenységből származnak, ám rejtve maradnak a hatóságok számára.)
Ebből kiderül: a szürkegazdaság szintje nálunk az európai átlagnál magasabb. A térségben viszont a középmezőnybe tartozunk: Romániában 29, Lengyelországban 26 százalék, míg Szlovákiában 17 százalékos a rejtett gazdaság aránya. Becslések szerint Európában a szürke vagy rejtett gazdaság 2100 milliárd euró értékű, ami az európai gazdaság 20 százaléka.
A legkevésbé Svájcban és Ausztriában rejtik el a jövedelmeiket az állam fürkész tekintete elől: itt a GDP nyolc százaléka a szürkegazdaság aránya. Kelet-Közép Európa országaiban 30 százalék fölé rúg a rejtett gazdaság részesedése.
Ennek jellemzően két megjelenési formája van: a be nem jelentett munka és az adóelkerülés.
Jaczek Krawczynski, a kutatást levezénylő A.T. Kerney menedzsmenttanácsadó cég kutatója hangsúlyozta: a rejtett gazdaság fő mozgatórugója a túl bonyolult adórendszer, illetve az állami szervekbe vetett bizalom hiánya. Ez különösen érezhető a kelet-közép európai volt kommunista országokban, ahol az állami iránti bizalmatlanság történelmi hagyománynak mondható.
A rejtett gazdaság fő jellemzője a fokozott készpénzhasználat. Azokban az országokban, ahol a legkisebb az elektronikus fizetési módok aránya – Bulgária, Románia vagy a balti kisállamok –, a legnagyobb a szürkegazdaság aránya.
A kutatás szerint a szürkegazdaság csökkentésének legeredményesebb eszköze a készpénzfizetés visszaszorítása, illetve az elektronikus fizetési módok támogatása. Az A.T. Kerney modellje szerint az elektronikus fizetés 5 százalékos növekedése a szürkegazdaság 2-3 százalékos csökkenésével jár.
Ferenczi Barnabás, Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértője elmondta: nálunk magas – 8 százalékos - a készpénzállomány GDP-hez vett aránya. Norvégiában, Dániában, Svédországban, Szlovéniában és az Egyesült Királyságban ez 4 százalék alatti.
Az MNB adatsora azt mutatja, hogy tizenöt év alatt a hazai gazdaság növekedésével együtt nőtt a lakossági készpénzállomány aránya. Ez azt mutatja, hogy a probléma magától nem fog megoldódni.
„Az államnak magán kell kezdeni a változást” - fogalmaz Ferenczi Barnabás. A fő probléma, hogy az állami szektor aránya igen nagy, így az állami fizetések 30, a nyugdíj 50, míg sárgacsekk-forgalom 10 százaléka készpénzes. Ezzel az állam is fenntartja a rendszert.
Az MNB elemzése szerint a GDP mintegy 2-3 százalékát kivető adóbevételt bukik az ország a készpénzforgalom, így a szürkegazdaság magas szintje miatt. Az MNB szimulációja szerint, ha a norvégot elérné az elektronikus fizetések szintje, azaz harmaddal nagyobb lenne a elektronikus fizetés aránya, úgy évi 100 milliárdot spórolnánk meg az olcsóbb fizetési rendszerrel. Így akár évi 500 millárdos adóbevételt lehetne elérni, amivel könnyebb és olcsóbb hitelezés alakulhatna ki.
A szürkegazdaság egyéb közvetett problémát is okoz: a készpénzes gazdaság erőssége miatt lelassul, illetve drágábbá válik a hitelkihelyezés. A vállalkozások sokkal nehezebben tudnak tőkét bevonni a gazdaságba.
„A készpénzfelhasználás erőssége nem szociális kérdés” - mondta Ferenczi, amit azzal támasztott alá, hogy a hazai készpénzállomány 55 százaléka 10 és húszezres. Elsősorban tehát a közép- és felső vagyoni osztályra jellemző a magasabb készpénzhasználat.
Az elektronikus fizetési módok erősítéséhez kapcsolódó egyik javaslat, hogy bizonyos összeghatárok felett kötelezővé tegyék az elektronikus fizetést.
Bod Péter Ákos közgazdász ennek kapcsán a változtatás fokozatosságára figyelmeztetett. A magyar társadalom kettészakadt, jelentős részét nem éri el ez a modern technika. Így az elektronikus fizetési mód túl gyors elterjesztésével egy viszonylag széles réteg kiszorulna ebből a lehetőségből. Így egyelőre az is kérdés, hogy hogyan lehet Közép-Európában százezreket felkészíteni eme technikák használatára.