Szakértők szerint a pénzügyi válságnak még nincs vége
Több magyar gazdasági szakértő is úgy véli, hogy a pénzügyi válságot és hatásait már 4-5 éve lehetett látni, de lassan következett be, és ez elaltatta a piaci szereplők éberségét. Állítják azt is, hogy Magyarország számára szerencse, hogy nem korábban tört ki, az ország kitettségét ugyanis a 2006-os kiigazítás és az európai uniós tagság csökkentette.
A Scale Consulting Kft. vezetői például arra mutatnak rá, hogy a pénzügyi válság a magyar bankrendszer számára a kijózanodást eredményezte. Azt pedig, hogy nem fogadta örömujjongás a 600 milliárd forintos bankmentő csomagot, annak tulajdonítják, hogy a magyar bankok kellő tartalékkal rendelkeznek. A válságból tehát nem kell kihúzni őket, a szabályozás terén azonban volna tennivalója az államnak - mutatnak rá.
Ugyanakkor a globális pénzügyi válság hatása nem kerüli el a magyar fővárost. A magyar szuverén adósosztályzat rontása után, kedden Budapest külön nyilvántartott deviza- és forintadósi besorolását is egy fokozattal leminősítette a Moody's Investors Service, és az osztályzat kilátását stabilról további leminősítés lehetőségére utaló negatívra változtatta.
A pénzügyi válság begyűrűző hatására kibontakozó gazdasági recessziónak tudható be az is, hogy drámaian romlott a magyar vállalkozások helyzetét tükröző MKIK GVI konjunktúra index. Ugyanúgy, mint a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely 799,05 pontos, 6,14 százalékos csökkenéssel, 12.216,28 ponton zárt kedden.
Rendkívül kedvező ugyanakkor Magyarország számára, hogy a német autóipart és a Daimler céget is érintő válság, illetve a piaci értékesítési nehézségek ellenére a terveknek megfelelően halad a stuttgarti konszern kecskeméti beruházásának előkészítése - jelentette ki az MTI-nek a magyarországi beruházás egyik fő felelőse. Michael Müller, a cég technológiai leányvállalatának (MBtech) vezetője hangsúlyozta, hogy Magyarország mindenképp a legmegfelelőbb helyszín volt az első kelet-európai beruházáshoz. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország tett leginkább eleget a Daimler által szabott szigorú versenyfeltételeknek.
A Befektetési Tanács ülésén pedig megdicsérték a résztvevők a kormányt - erről a Gyurcsány Ferenc kormányfő számolt be -, hogy gyorsan és hathatósan cselekedett a pénzügyi válság elhárítása érdekében.
Az OTP - hasonlóan a világban tapasztalható tendenciákhoz -, jó anya módjára ukrajnai leány hóna alá nyúlt: 862 millió hrivnyával, 2,068 milliárd hrivnyára (1 hrivnya, 36,39 forint) emelte ukrajnai leányvállalata, a CJSC OTP Bank alaptőkéjét. Dmitrij Zinkov, a bank vezérigazgatója szerint a tőkeemelés révén a pénzintézet ellenáll minden európai és hazai (ukrán) pénzpiaci kihívásnak.
Vélhetően az OTP-nek ugyancsak tőkeinjekciót kell adnia orosz leánya számára is, mert a Fitch Ratings rontotta az OTP Bank oroszországi banki érdekeltségének osztályzatait kedden.
A kibontakozó gazdasági recesszió egyre több kézzel fogható jele tapasztalható a világ más országaiban. Így az USA-ban csődvédelmet kért maga ellen az amerikai Circuit City, amely az Egyesült Államok második legnagyobb, elektronikai cikkeket forgalmazó kiskereskedelmi áruházlánca - jelentette kedden a CNN hírtelevízió.
Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök pedig alaptalannak minősítette az energiahordozókat felhasználó országok aggodalmait, hogy a gáztermelő országok esetleg kartellezésen törnék a fejüket. Ám nyitva hagyva a kiskaput, azt mondta: a moszkvai gázexportőri konferencián résztvevők egyike sem szándékozik engedni a döntések meghozatalában szuverenitásából.