Súlyos bírság a rákkutató cégnek
A döntésben megállapították, hogy a Culevit Kft. 2011 márciusa és 2013. november 4. közötti kommunikációjában jogszerűtlen módon közvetítette azt az üzenetet, hogy a daganatos megbetegedésben szenvedők problémájára megoldás lehet a Culevit tabletták vagy italporok valamelyike, mivel a speciális gyógyászati célra szánt tápszer, illetve annak összetevői elpusztítják a ráksejteket, s így alkalmasak lehetnek e betegség gyógyítására, továbbá alkalmazásukkal a fogyasztó meg is előzheti e betegséget, illetve gyorsíthatja gyógyulását.
A Culevit tabletta és italpor különleges táplálkozási célú élelmiszernek minősül, azon belül a speciális gyógyászati célra szánt tápszer kategóriába sorolható az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) nyilvántartása szerint. A Culevit Kft. azonban nem nyújtott be a termékeknek emberi betegséget megelőző, kezelő vagy gyógyító tulajdonságot tulajdonító jelölés, megjelenítés reklámozásának engedélyezése iránti kérelmet az OÉTI-hez.
A GVH a bírság kiszabásakor a kommunikációs költségekre alapozott. Súlyosító körülményként értékelte többek között, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat a fogyasztók széles körét érte el, illetve időben elhúzódott. Emellett a jogsértő kereskedelmi gyakorlat kifejezetten sérülékeny fogyasztókat, betegeket célzott meg, akik az átlagosnál érzékenyebbek az egészségügyi problémájukkal kapcsolatos kereskedelmi kommunikációra, a jogsértéssel érintett termék bizalmi termék.
Enyhítő körülményként értékelték viszont, hogy a vásárlási szándékot mutató fogyasztók a vásárlást megelőzően további információhoz juthattak a különböző szakemberek révén, a Culevit Kft. a versenyfelügyeleti eljárás megindulását követően felhagyott a jogsértő gyakorlattal, szüneteltette kommunikációját.
A fentieken túl a GVH megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását.
A GVH ezúton is hangsúlyozza, hogy élelmiszerek reklámozásakor – beleértve a különleges táplálkozási célú élelmiszereket és a speciális gyógyászati célra szánt tápszereket – a vállalkozásoknak szem előtt kell tartaniuk az ágazati jogszabályokat is a fogyasztóvédelmi rendelkezéseken túl.
A Culevit Kft. a határozatra reagálva közölte: a GVH döntését törvénysértőnek tartják és közigazgatási perben a bíróságon meg fogják támadni. Hozzátették, addig, amíg a GVH elleni peres eljárás zajlik, betartják "az elfogadhatatlan tájékoztatási korlátozást".
A cég közleményében felhívja a figyelmet arra: a GVH nem tesz és nem is tehet határozatában arra vonatkozó megállapításokat, hogy a reklámállítások igazak-e, és arra sem, hogy a Culevitnek van-e gyógyhatása.
Úgy vélik, a kommunikációban kifogásolt tartalmak nem minősülnak gyógyhatás-állításoknak, közleményük szerint "nonszensz, törvénysértő és diszkriminatív", hogy a "sérülékeny fogyasztók" felé semmilyen tájékoztatás nem adható. "Jogszabálysértőnek tartjuk, hogy észrevételeinket a Versenytanács úgy hagyta figyelmen kívül, hogy azt nem indokolta meg" - írják, hozzátéve: a tudományos kutatási eredmények ismertetése nem termékreklám, és a rákbetegeknek szükségük van a tájékoztatásra.
A Culevit érvelése szerint a reklám fogalmába nem tartozik bele a kommunikáció valamennyi formája. Az Élelmiszertörvény szűkebben fogalmaz, mint a GVH értelmezése. A jogszabály csak a reklám-vonatkozásban tiltja a gyógyhatás állítását, a GVH pedig önkényesen kiterjeszti valamennyi kommunikációra - írják közleményükben.
A cég ahhoz képest, hogy első alkalommal marasztalta el a GVH, túlzottnak tartja a bírság mértékét, amely szerintük veszélyezteti a társaság működését.
A termék gyógyszerré fejlesztésével kapcsolatban kifejtik, hogy ez annyi pénzt igényel, amennyit Magyarországon lehetetlen előteremteni. A cég szerint a Culevit a rákkutatásban forradalmian újnak számító hazai szabadalmaztatott találmányon alapul, ezért nemzeti érdek lenne Magyarországon gyógyszerré fejleszteni.