Strauss-Kahn: a hiánycél felülvizsgálatáról is tárgyal Budapesten az IMF

A költségvetési hiány felülvizsgálatáról is tárgyal a magyar kormánnyal a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Budapesten tartózkodó küldöttsége – erősítette meg a szervezet elnöke pénteken Bécsben egy sajtótájékoztatón az információt az MTI kérdésére.

A Világgazdaság című napilap szerdai számában a delegáció környezetéből származó értesülésre hivatkozva azt írta: az IMF-fel folytatott megbeszélések eredményeként a jelenlegi 2,9 százalékról 3,9 százalékra emelkedhet a 2009-re tervezett magyar államháztartási deficit, miközben a GDP csökkenése meghaladhatja a hat százalékot.

- Ilyen nagyságrendű módosítás került szóba – mondta Strauss-Kahn az MTI kérdésére. - Megváltozott a globális gazdasági helyzet azóta, hogy összeállították a hitelszerződési programot, ezért arra kérték a magyar kormányt: a világgazdaság vártnál nagyobb lassulására tekintettel vizsgálja felül a programot, és számoljon magasabb hiánycéllal.

Strauss-Kahn Bécsben,  az Osztrák Nemzeti Bank (ÖNB) szervezésében megrendezett, a világgazdasági válság tanulságaival foglalkozó konferencián arról is beszélt: bár pontos előrejelzést nehéz adni, valószínűleg már túl van a mélyponton a világválság, sok múlik azon, hogyan sikerül helyreállítani az egyensúlyt a bankszektorban. - Minden ösztönző program hatástalan, amíg a banki mérlegek egyensúlyba nem kerülnek - mondta. A hatékony válságkezelés másik előfeltételeként említette, hogy a kereskedelmi bankoknak fel kell ismerniük: nem járhatnak külön utakon. Ausztria sikeresnek tekinthető e téren.

- Természetes, hogy a feltörekvő gazdaságok, köztük a közép-kelet-európaiak kockázatot jelentenek - mondta Strauss-Kahn. - Ezek a kockázatok azonban kezelhetők, és kezelni is fogjuk őket - tette hozzá.

Ewald Nowotny, az ÖNB igazgatója hangsúlyozta, nem szabad egységesen kezelni a közép-kelet-európai térséget. Elmondta: az Ausztriával szomszédos országok gazdasága - Magyarországot kivéve - nagyon stabilnak tekinthető. Nowotny cáfolta a sajtóban megjelent híreket, hogy az Európai Központi Bank (EKB) vezetőségén belül nézetkülönbségek lennének a követendő kamatpolitikát illetően.

Az IMF és az Európai Unió segítségnyújtásának eredményeként stabilizálódott a helyzet Közép-Európában. - Egyes országoknak azonban több forrásra lehet szükségük - véli Strauss-Kahn. Ennek egyik oka a világgazdasági helyzet változása. Magyarországgal például hat hónappal ezelőtt állapodott meg az IMF. - Úgy igazságos, hogy az új helyzet alapján újragondoljuk a programot és az adatokat -  mondta. A másik ok, hogy vannak olyan országok, ahol a költségvetési szigor nem tenné lehetővé az ösztönzőket, ezért biztosítani kell azokat számukra.

Strauss-Kahn értékelése szerint a válság tanulsága, hogy a pénzügyi rendszabályok, valamint a befektetők és a betétesek védelmének még szorosabb összehangolására van szükség. A különböző pénzügyi felügyeleti szerveknek jobban meg kell osztaniuk egymással információikat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.