Stabilra minősítette a magyar államadósságot a S&P

Hosszú idő után elismerték a magyar gazdaság teljesítményét:  a Standard & Poor's hitelminőstő csütörtöki londoni elemzésében stabilnak értékelte a magyar adósbesorolás kilátásait.
Bár a magyar államadósság továbbra is befektetésre nem ajánlott, spekulatív – bóvli – szinten maradt, ám a mostani minősítés azt jelenti, hogy a Standard & Poor's hosszú idő után levette a napirendről a magyar államadósság további leminősítését.  

A stabil kategória ugyanis annyit jelent: várhatóan nem változik a besorolás a következő 1-3 évben (a negatív leminősítést jelent, a pozitív jelző pedig a várható kedvezőbb értékelésre utal).

A nemzetközi hitelminősítő szerint a magyar gazdaság bruttó külső finanszírozási igénye még mindig magas, de már csökken. Az S&P becslése szerint az így számolt külső finanszírozási szükséglet az idén a folyó fizetési mérleg bevételeinek 102 százaléka lesz a 2008-ban mért 135 százalék helyett. A magyar gazdaság a Standard & Poor's adatai szerint 2012 óta a hazai össztermék (GDP) 18,4 százalékának megfelelő nettó külső adósságot fizetett ki.

Az ilyen gyors külső adósságleépítésnek megvolt az ára: 2013 második negyedével bezárólag a hazai kereslet nyolc egymás utáni negyedévben visszaesett, miközben 2008 és 2013 vége között a háztartási adósságállomány a GDP 5 százalékának megfelelő mértékben csökkent. Az S&P szerint ugyanakkor a magánszektorbeli hazai kereslet az idén már élénkülni fog.

Az S&P úgy látja, hogy a 2014–2016-os időszakban az eddig várt 1,3 százaléknál gyorsabb, 1,8 százalék körüli GDP-bővülés lehet Magyarországon. 

Ugyanakkor kritikát is megfogalmaz a hitelminősítő jelentése, így Magyarországon továbbra is problémát jelent az állami szektor folyamatos terjeszkedése, illetve a befektetők számára a jogbizonytalanság.  

A hír hatására hamar erősödésnek indult a forint árfolyama, jelenleg 309 forint körül jár az euró árfolyama.

"Most kivár a három nagy hitelminősítő"

Időszerű lépés volt - mondta Tóth Gergely, a Buda-Cash vezető elemzője a S&P lépéséről. Szerinte a magyar gazdaság helyzete stabilizálódott, a makrogazdasági egyensúly helyreállt és a növekedés - amelynek fenntarthatósága felől azért kételyek fogalmazódnak meg - beindult, ahogy legfontosabb piacunkon, az euróövezetben is. Az S&P volt mindig is a legszigorúbb Magyarország megítélését illetően, az amerikaiak még akkor is rontottak a kilátásainkon, amikor a másik két nagy, a Fitch Ratings, és a Moody's éppen javítottak a besorolásunkon. Még így ezzel a virgáccsal cicomázott, dicsérettel felérő lépéssel együtt is náluk a legrosszabb a megítélésünk. Az elemző szerint a három nagy ezután kivár, nem sietik el a következő lépést, ami csak a felminősítés lehet, valamikor az év vége tájékán. Igaz azzal is csak a befektetésre javasolt kategória legalsó szintjét érnénk el, illetve az S&P-nél ehhez két grádicsot kellene egyszerre felfelé lépni. A makrogazdasági egyensúly tehát megvan, viszont számos jogos - igaz, nem újkeletű - kritikát kapott a kormány, amelyeket illene megfogadnia a befektetői megítélés javítása érdekében. Tóth Gergely a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát, a jogbiztonságot, a EU-konformitás hiányát, az ad-hoc jellegű törvényalkotást és a gazdaságszabályozás problémáit említette, hozzátéve, hogy a hitelminősítőkhöz hasonlóan ő is a harmóniára való törekvést hiányolja a gazdaságpolitikából. A túlzott liberalizmus nem segíti a gazdaságot, de a harcos ellenállás - főként az EU-val szemben -, a különutas politika elszigetelődéshez vezet. Ha a sikerül a végletes gondolkodásmódtól megszabadulnunk, és kiegyensúlyozni gazdaságpolitikát, azzal megteremthető az áhított harmónia, és 3-4 százalékos gazdasági növekedést lehet tartósítani a 1-2 százalékossal szemben - mondta éredeklődésünkre a Buda-Cash vezető elemzője.

 

 

Az S&P utoljára 14 éve javította az ország minősítését – akkor éppen a legjobb, a befektetésre ajánlott kategóriába sorolták fel a magyar adósságát. Az osztályzat azóta romlott náluk – ahogy szinte mindenki másnál is.

Tavaly decemberben a Fitch már lépett: ekkor a Fitch negatívról stabilra minősítette a magyar államadósságot. Előtte egy bő évtizeden keresztül csak a sorozatos leminősítések voltak napirenden. Így előtte utoljára 2002-ben hozott pozitív adósságminősítői döntést a Fitch, míg a három minősítő közül jelenleg a legszigorúbb S&P utoljára 2000-ben ítélt pozitívan a magyar adósságbesorolásról. 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.