Spórolósabbak lettek a magyar turisták
A Központi Statisztikai Hivatal mai gyorsjelentése szerint 2008-hoz képest tavaly 18 százalékkal nőtt, összesen 429 milliárd forintot tett ki az utasforgalmi egyenleg. A nemzetközi közelekdési költségek nélkül számított összeg minden negyedévben az előző évi bázisidőszakhoz képest többletet tartalmaz.
A Magyarországra látogatók éves fogyasztása 1201 milliárd forint volt 2009-ben, ami 10 százalékkal haladja meg a 2008-ban mértet. Az utasforgalmi export 68 százaléka, összesen 820 milliárd forint a turisztikai céllal érkező 12,7 millió külföldihez kötődött.
Ugrásszerűen nőtt tavaly a bevásárlóturisták száma és aránya, utóbbi a korábbi 26 százalékról 33 százalékra ugrott az egy napot Magyarországon töltők körében. A szomszédok vásárlási kedvét az olcsó magyar forint élénkítette meg, nem véletlenül: míg 2008-ban éves átlagban 251 forintot, 2009-ben már 281 forintot adtak egy euróért.
Az egynapos látogatások már a külföldiek költésének immár a 29 százalékát teszik ki, és 70 százalékban élelmiszerre és egyéb árucikkekre vonatkoznak. Ezzel szemben a klasszikus turisták, akik egy napnál tovább maradtak, kiadásaik 45 százalékban szállásra és vendéglátó-szolgáltatásokra mentek el, élelmiszerre mindössze 8 százaléknyit költöttek.
A külföldi vendégek 42 százaléka Budapestre látogat, a város 1 százalékos növekedést könyvelhet el egy év alatt. A második legnépszerűbb úticél a Nyugat-Dunántúl a maga 26 százalékos részesedésével, ami viszont 1 százalékos csökkenést jelez. A több napra érkező külöldiek között továbbra is a németek vannak a legnagyobb számban, és a rendszerváltás óta nem tapasztalt mértékben, 4 százalékkal nőtt az osztrák turisták száma, akik 4,8 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el, mint 2008-ban.
A magyar kiutazók céljai között növekvő arányt képvisel a munkavégzés. Az egynapos külföldi látogatások 16 százaléka, a többnaposoké körében a 16 százaléka volt munka miatt. Hatalmas mértékben, mintegy 44 százalékkal ugrott meg a külföldön dolgozó magyarok költése, miközben a külföldre turisztikai céllal utazóké 6 százalékkal csökkent.
A fizetési mérleg előzetes egyenlege a külföldiek 1201 milliárd forintos költésének és a magyarok külföldön mért, 772 milliárd forintos kiadásainak különbözete, vagyis tavaly 429 milliár forint lett. Ez összességében 10 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket.