Spekulánsok miatt drágul a búza világszerte

A gerjesztett hangulatkeltés emeli magasba a világpiaci búzaárat, ami továbbgyűrűzve alapvető élelmiszereket drágíthat. Oroszország például egyre kisebb termésbecsléseket ad ki, miközben export-érdekelt. Az árutőzsdén szárnyaló búzaárból csak egy szűk réteg fog profitálni.

Az Agrár Európa Tanácsadó Kft. üzletág-igazgatója szerint ismét a gerjesztett hangulatkeltés emeli magasba a világpiaci búzaárat, ami továbbgyűrűzve alapvető élelmiszereket drágíthat. Fórián Zoltán elmondta: a csökkenő termés-előrejelzésekre alapozott spekuláció a gabonapiacon az aszály és az áradások hírére indult el újra.

Aratás - az árlavina már elindult
Aratás

Például Oroszország a szárazságra hivatkozva egyre kisebb termésbecsléseket ad ki, miközben egyértelműen exportérdekelt. Kazahsztán, Ukrajna és az EU északi térségei is hasonló helyzetről számoltak be, miközben például az Egyesült Államokban nagyon jók a terméskilátások - emlékeztetett az elemző.

Fórián Zoltán kiemelte: a gabonapiacon referenciának számító chicagói árutőzsdén a búza ára július hónapban harminc százalékkal ugrott meg, és azóta tovább nő. A spekuláció elindult, és nem látni hol lesz a vége. Megjegyezte, hogy történt már ilyesmi máskor is, a kialakult helyzetből várhatóan csak igen szűk befektetői réteg fog profitálni.

A magyar piacon is az előzetes vélemények és a nemzetközi hangulat mozgatják az árakat. A termés mennyiségéről és minőségéről szóló híreket mindenki érdekei szerint kommentálja, aminek eredője áremelkedés. Ez pedig egyértelműen át fog gyűrűzni a terméklánc többi szintjére is - hívta fel a figyelmet az üzletág-igazgató.

Kifejtette: a takarmánygyártók már elkezdték emelni az árakat. Emiatt emelkedni fog az állattartók költsége, és kénytelenek lesznek továbbhárítani belőle, amennyit csak tudnak. Újra bebizonyosodik majd, hogy a saját takarmánytermeléssel rendelkezőknek van leginkább esélyük a versenyképes állattartásra.

A malomipar is egyre nehezebb helyzetbe kerül, mivel forráshiánya miatt nem tud optimális időben alapanyagot beszerezni, így ki van téve a piaci hatásoknak. Emiatt a liszt ára is emelkedni fog. Megugranak a pékek és egyéb lisztfelhasználók költségei is. Az, hogy ebből mennyit tudnak vevőik felé érvényesíteni, mint már annyiszor, most is az érdekérvényesítő képességek élelmiszerláncon belüli hatalmas különbségeinek kérdéséhez vezet - hangsúlyozta Fórián Zoltán.

Az elemző szerint a világpiaci árhullám tetejét nehéz megjósolni, azt viszont nem, hogy sokkal rövidebb lesz, mint a 2007-2008-as hullámhegy. A spekulációs tőke mindig visszatér sikerei helyére, ennek bizonyítéka a mostani piaci helyzet is. Nagyon könnyű ugyanis hiányérzetet kelteni, és akár néhány héten belül lefölözni a hisztéria hatását - mondta.

Bár sokszor, sokan felvetették, hogy szabályokkal kellene a mezőgazdasági tömegcikkpiacokon folyó spekulációt visszaszorítani - legutóbb talán a francia elnök tett ilyen irányú kijelentéseket -, a gyakorlatban ez nem kivitelezhető - mondta.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.