Sorsdöntő EU-csúcs Brüsszelben

Az unió jövője szempontjából sorsdöntő, de érdemi döntéseket most nem hozó csúcstalálkozóra ültek össze az állam- és kormányfők csütörtök délben Brüsszelben.

A visegrádi országok csütörtökön délelőtt, a kétórás csúszás miatt csak délben kezdődött uniós csúcsértekezlet előtt rövid egyeztetést tartottak Brüsszelben, s mint Bajnai Gordon kormányfő, a csoport soros elnöke elmondta: egyetértettek abban, hogy az Európai Unió hosszú távú növekedési stratégiájának kialakítása nem nélkülözheti a kipróbált közösségi eszközöket, a kohéziós alapokat, a közös agrárpolitikát, és a közlekedési és energiahálózatok fejlesztésének folytatását.

A rendkívüli csúcstalálkozót az Európai Tanácsnak a Lisszaboni Szerződés nyomán megválasztott új elnöke, a belga Herman Van Rompuy hívta össze a brüsszeli Solvay könyvtárba, amelynek patinás nagytermében csak az állam- és kormányfők beszélgetnek egymással.  A fő napirendi pont a 2020-as gazdasági stratégia alapköveinek lerakása, de érdemi döntések nélkül. A tanácskozással véletlenül esett egybe a görög pénzügyi válság eszkalálódása, s mint Bajnai jelezte, reméli, hogy az ülésen az eurózóna, illetve az EU tagországai kifejezik szolidaritásukat Athénnal. E tekintetben még szerda este is élénk egyeztetések folytak a különböző fővárosok között, s annyi csütörtök reggelre kiderült, hogy a csúcs részvevői készek politikai nyilatkozatban kiállni Görögország mellett, de az esetleges pénzügyi mentőakció kereteiről még vitáztak.

A magyar kormányfő a szolidaritást a hosszú távú stratégia kulcselemének is tartja, minthogy számos tagország hajlana arra, hogy a jelenlegi uniós költségvetést átszabja, s más célok támogatását határozza meg, ami az új tagállamok számára nem lenne előnyös. De hozzátette, hogy minden tagországnak el kell végeznie a házi feladatát, hogy az EU versenyképes legyen, s összemérhető teljesítményt nyújtson a jövőben az Egyesült Államokkal, illetve más, gyorsan fejlődő térségekkel. Az új stratégiában az egyes országok személyre szabott célokat tűznek ki, de ezeket teljesíteni is kell. Mint kérdésünkre kifejtette: a csúcs előtti budapesti parlamenti egyeztetés arra utal, hogy a magyar politikai pártok egyetértenek abban, hogy a jelenlegi uniós pénzügyi eszközök, politikák reformja és megtartása egyaránt fontos érdek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.