Sorra húzzák le a redőnyt a cégek
Közleményük szerint júliusban 1.712 felszámolást regisztráltak, 29 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában, és jócskán meghaladva az első félévben feljegyzett 15 százalékos növekedést.
Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója a közleményben kiemeli: "a cégstatisztika alapján a magyar gazdaságnak még várnia kell a sokak által előre jelzett fordulatra". A szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a nyári hónapok ingadozásai évekre visszamenőleg igen jelentősek, ami szezonális okokkal - a bíróságok működésének rendjével - is magyarázható.
Az Opten kimutatása szerint júliusban ugyancsak rekordszámban, 1.435 esetben döntöttek a tulajdonosok arról, hogy cégüket saját elhatározásból, végelszámolással zárják be, ami 11 százalékos növekedés az előző év júliusához viszonyítva. Csorbai Hajnalka a közleményben rámutatott: a cégek megszűnése akár a piac megtisztulását is jelenthetné, ha a végelszámolások igen jelentős része nem fordulna át felszámolásba, majd a tulajdonosok nem kezdenének azonnal új vállalkozásba.
Az Opten szerint júliusban a cégalapítások száma éves összehasonlításban - folytatva az első félévi tendenciát - továbbra is csökkent. Míg 2009 azonos hónapjában 4.352 céget hoztak létre, addig idén júliusban már csak 4.204-et.
Az országos számok mögött régiónként eltérő tendenciák húzódnak meg - derült ki az Opten adataiból. A felszámolások száma az év első hét hónapjában Közép-Dunántúlon és Dél-Dunántúlon stagnált, az Észak-Alföldön pedig több mint 30 százalékkal vissza is esett. A végelszámolások száma ugyanebben az időszakban mindenhol csökkent éves összevetésben, a főváros és Pest megye kivételével, ahol 27 százalékkal bővült a tulajdonosok által bezárt társaságok köre.
A cégalapítások terén az ország kiegyensúlyozottabb képet mutat: az egyes statisztikai régiókban 5-15 százalékos a csökkenés 2010 első hét hónapjában - közölte az Opten Kft.