Soros sajnálja, Hamecz tovább vizsgálódna

Az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója, Hamecz István szerint sok kisbefektetőnek okozhatott jelentős vagyonvesztést a Soros Fund tavaly októberi támadása, és érdemes lenne vizsgálni a forint elleni támadásokat is. Soros György közleményben tudatta: már visszavonult, de őszintén sajnálja, ha alapja megszegte a szabályokat.

A Soros Fund tavaly októberi támadása az OTP papírok ellen sok kisbefektetőnek is komoly károkat okozhatott, érdemes lenne alaposan megvizsgálni a forint elleni akkori támadásokat is - véli Hamecz István, az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.

Erről Hamecz azt követően beszélt, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) csaknem félmilliárd forintra bírságolta a Soros Fund Management LLC-t a tavaly október 9-i, a Budapesti Értéktőzsdén OTP részvényekre kötött üzletei miatt, amelyek a banki papír jelentős értékvesztését okozták. Az erről szóló határozatot a PSZÁF csütörtökön tette közzé.

A határozat szerint a Felügyeleti Tanács megállapította, hogy a Soros Fund Management LLC megsértette a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó jogszabályi előírásokat. Az alapnak a bírságot a határozat kézbesítésétől számított harminc napon belül kell befizetnie a felügyelet számlájára.

- Október 9. valószínűleg széles kisbefektetői körnek okozott jelentős vagyonvesztést. Feltételezhetően különösen azoknak, akiknek hitel volt a részvényeik mögött, és nem tudták növelni a letétet, ezért azonnali értékesítésre kényszerültek - mondta az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója pénteken.

A bank tavaly októberben feljelentést tett tőkebefektetési csalás gyanúja miatt a BRFK-nál és a brit Pénzügyi Szolgáltatások Felügyeleténél is, a PSZÁF jogszabályi kötelezettségeinek megfelelően piacfelügyeleti vizsgálatot indított.

- Lehet, hogy nem mutatható ki közvetlen kapcsolat, de arra is emlékezni kell, hogy október 9-ét megelőzően voltak híresztelések a forint összeomlásáról, ezért éppen a tranzakció fényében célszerű lenne vizsgálni, voltak-e forint elleni spekulációs lépések - véli Hamecz István.

Tavaly október 9-én az alap 390 ezer darab OTP részvényt vett kölcsön, és adott el a piacon a kereskedés utolsó részében, illetve a kereskedés záró szakaszában, olyan feltételekkel, amelyek hatására a bankpapír árfolyama nagyot esett - az egész napi kereskedésben több mint húsz százalékot, amelyből mintegy kilenc százalékot a zárásban. Az alap másnap zárta az ügyletet, amikor az árfolyam még tovább esett.

Soros György sajnálatosnak nevezte az ügyet, és azt mondta, reméli, hogy alapja, a Soros Fund Management LLC nem szegte meg a szabályokat a PSZÁF által kifogásolt ügyletben.

A magyar származású amerikai üzletember az MTI-hez eljuttatott közleményében tudatta: a Soros Fund Management LLC együttműködik a magyar hatóságokkal, és egyúttal belső vizsgálatot indított. Az üzletember azt is hangsúlyozta, hogy az alap működését már nem ő ellenőrzi, hiszen tavaly visszavonult, és kizárólag saját számlájának üzletkötéseit irányítja, ám a cég kereskedelmi tevékenységét nem ő felügyeli.

Soros György leszögezte: ő nem kötött volna üzletet az OTP részvényeinek árfolyamcsökkenésére, és őszintén sajnálja, hogy a Soros Fund Management megtette.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.