Soros is aranyban utazik
Az aranyár szárnyalása előtt nem mutatkozik komoly akadály, több tényező a recessziós időkben is jó, értékálló menedéket jelentő nemesfém malmára hajtja a vizet. Egyfelől az amerikai fiscal cliff, azaz költségvetési szakadék fenyegető veszélye, ami csak akkor hárítható el biztonsággal, ha a republikánusok és a demokraták megegyeznek az év végén lejáró, elsősorban a gazdagokat segítő adókedvezmények sorsáról, s a költségvetés bevételi oldalát segítő megszorítások elhalasztásáról.
Ez azért fontos, mert ha nincs egyezség a két nagy párt között, akkor 2013 januárjával automatikusan kifutnak a belső fogyasztást segítő adókedvezmények, és helyükbe fiskális kiigazítások lépnek, amelyek viszont éppenséggel a recesszió felé hajtanák a világ vezető gazdaságát. Ezt viszont már nem csak Amerika szenvedné meg, ugyanis a globális hatások az egész világgazdaságban komoly károkat okoznának. Bár a tárgyalások állítólag biztatóan haladnak a két párt között, korántsem biztos, hogy sikerrel is járnak.
Ekkor viszont ismét az arany válik az első számú vagyonmentési eszközzé. A vezető jegybankok, kiemelten az amerikai központi bank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) likviditásbővítő programjai révén elképesztő összegek keresik helyüket a piacon, s kötnek ki az aranyeszközöknél. Az érdeklődést jól jelzi, hogy olyan neves befektetők, mint John Paulson és Soros György is beszálltak az üzletbe, aranybefektetéseiket rekordszintre emelve.
Előbbi a Paulson & Co befektetési társaságán keresztül 3,67 milliárd dollárt fektetett aranyba, míg utóbbi Soros Fund Management LLC nevű cége 49 százalékosra növelte aranyban tartott eszközeinek arányát – ezt közölte a Bloomberggel az amerikai tőzsdefelügyelet. Paulsonnak már 66 tonna aranya van – papíron –, ez több, mint Brazília aranytartaléka. A befektetők már eddig több aranyat vettek az idén, mint amennyit az Egyesült Államok bányái kitermelni képesek.
A 247 tonnás mennyiség az úgynevezett ETF-eken keresztül jutott a befektetőkhöz. Ezek olyan, tőzsdén adható-vehető eszközök, amelyek mögött aranyfedezet van, tehát a befektető csak értékpapírt, s nem fizikai aranyat birtokol, ami biztonsági szempontból sem mellékes körülmény. Az ETF-ek mögött álló aranyfedezet is rekordszintre ért: 2604 tonnányi arany garantálja az alapok értékállóságát. Ennél magasabb aranytartalékkal egyedül az Egyesült Államok, illetve Németország rendelkezik.
És a ralinak messze nincs vége: a Bloomberg által megkérdezett 16 nyersanyagpiaci szakértő szerint az arany jövőre is negyedévről negyedévre drágulni fog, mígnem az év végére megdönti történelmi rekordját, a tavaly szeptemberben felállított 1921 dollárt, s ennél négy dollárral lesz drágább.
Az arany hülyeségbiztos befektetési eszköz, a politikusok téveszméi ellen is védelmet nyújt – fejtette ki Michael Mullaney, a bostoni Fiduciary Trust befektetési munkatársa, akinek cége 9,5 milliárd dollárnyi befektetést fialtat. Igaza is van: az arany az idén eddig 11 százalékot erősödve 1731 dollárnál jár, 1920 óta nem volt ilyen hosszú erősödési sorozata. 2010 januárja óta 60 százalékot drágult a nemesfém, amelyben az is közrejátszik, hogy a készletek végesek, azaz a kínálati oldal egyre szűkebb, a kereslettel semmiképp sem tud lépést tartani.
Ezt a termelők ki is használják, legnagyobbikuk, a Barrick Gold Corp. nyeresége például előrejelzések szerint jövőre 41 százalékkal növekedve eléri az 5,04 milliárd dollárt. Elemzők szerint a cég részvényárfolyama ennek megfelelően 43 százalékkal drágulhat a következő 12 hónapban. Ez sem tűnik rossz befektetésnek.